Motýl Chloridea virescens se dosud vyskytuje pouze na americkém kontinentu, kde je považován za polyfágního škůdce hospodářsky významných plodin, včetně různých druhů zeleniny. Evropská unie nedávno zavedla opatření k zabránění jeho zavlečení na své území, jelikož byl opakovaně zachycen v dovážených zásilkách zeleniny a ovoce.
Motýl Chloridea virescens (syn. Helicoverpa virescens, Heliothis virescens a Noctua virescens) taxonomicky náleží do čeledi můrovití (Noctuidae). Jedná se o vysoce polyfágního škůdce (živí se nejméně na 55 druzích rostlin ze 14 čeledí). Napadá různé druhy zeleniny, např. chřest lékařský (Asparagus officinalis), zelí (Brassica oleracea var. capitata), meloun cukrový (Cucumis melo), lociku setou/salát (Lactuca sativa), hrách setý (Pisum sativum) a lilek rajče (Solanum lycopersicum), a také řadu okrasných rostlin (např. chryzantémy, gardénie, pelargonie, petúnie, verbeny a cínie).
Biologie a symptomy výskytu škůdce
Dospělci škůdce jsou hnědě zbarvení motýli se zelenavým nádechem, s rozpětím křídel 28 až 35 mm. V jižních státech USA se dospělci líhnou na jaře (březen až květen), následuje čtyři až pět generací během léta a přezimování začíná od září do listopadu. Tento druh motýla přezimuje ve stadiu kukly. Přední křídla příčně protínají tři tmavé pruhy, z nichž každý je často doprovázen bělavým nebo krémovým lemem. Samičky mívají tmavší zbarvení.
Způsoby šíření škůdce a možnosti ochrany
Dospělí motýli jsou schopni létat na velké vzdálenosti. Na větší vzdálenosti může být škůdce transportován na rostlinném materiálu hostitelských rostlin (zeleniny a ovoce, rostlin určených pro další pěstování, řezaných květin) a též v zemině původem ze zemí s jeho výskytem.
K preventivním opatřením zabraňujícím zavlečení škůdce a jeho šíření patří pravidelné a časté vizuální hodnocení zdravotního stavu hostitelských rostlin ke zjištění prvních příznaků poškození rostlin škůdcem.
Celý text článku naleznete v elekltronické a tištěné verzi časopisu Zahradnictví 1/2025
Text: Dr. Ing. Zdeněk Chromý, ÚKZÚZ Brno
Úvodní ilustrační foto: Daniela Urešová