09.10.2024 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Monitoring škůdců polní zeleniny ve 41. týdnu

Počasí má zůstat chladnější, škůdců mnoho nepřibude, konec sezony bude s podprůměrným výskytem. Pokračuje nálet mšice broskvoňové a tvorba kolonií, méně častá je mšice zelná a dřepčíci. Na cibuli se stěhují nové třásněnky. Na zbývajících porostech brukvovití zeleniny se mohou objevit další škůdci (bělásci, housenky, pilatka řepková), ale většinou dávají přednost novým řepkám a hořčicím.

V zahnívajících částech rostlin zůstávají různé druhy neškodných bezobratlých.

Brukvovitá zelenina

Škůdců ubylo, na některých pozemcích se rozšiřují kolonie mšice broskvoňové, v některých porostech zůstávají kolonie mšice zelné. Molic ubývá, stěhují se postupně na zimní hostitele. Výskyt dalších škůdců klesá (housenky, dřepčíci, třásněnky), ale lokálně mohou škodit až do sklizně. Vlhká půda zvyšuje riziko škodlivosti podzimní generace květilky zelné.

Ostatní zelenina

Výskyt škůdců je stejný – pokračuje migrace třásněnek na cibuli, početnost závisí na lokalitě a ochraně. Vlhká půda by měla vyhovovat květilkám, které mohou napadat druhy zeleniny, na kterých normálně neškodí i pochmurnatce a drátovcům. Minulý týden se na cukrovkách projevil žír housenek několika druhů můr, jedná se o polyfágní druhy, které mohou lokálně poškodit i listy zelenin. Přibývá porostů napadených hnilobami, které svojí vůní lákají různé druhy neškodných živočichů z okolí. Vlhko zvýší aktivitu plžů, kteří napadají porosty většinou od okraje.

Rizikovými škůdci jsou v tomto období mšice, dřepčíci, molice, bělásci, třásněnky, housenky, plži a další druhy.

Zdroj: VÚRV

Foto: Kamil Holý

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down