Do brukvovité zeleniny migrují mšice. Někde jsou již narostlé kolonie mšice zelné, jinde teprve okřídlení dospělci s prvními nymfami. Užitečných organismů je zatím minimum, bez postřiku může dojít k poškození rostlin. Trvá riziko škodlivosti dřepčíků a bělásků, oba škůdci se zatím vyskytují jen na některých lokalitách. Stejné druhy se mohou přemnožit na řepkách stresovaných suchem. Molice zůstává lokální záležitostí, postupně bude přeletovat na zimní hostitele. Suché a teplé počasí podporuje výskyt svilušek, makadlovky řepné na řepě a zvyšuje škodlivost drátovců. Mohou škodit druhy, které normálně neškodí.
Meteorologové předpovídají nadprůměrně teplý podzim, který podpoří výskyt např. svilušek a prodlouží období škodlivosti dalších druhů až do konce září/začátku října. Které druhy budou škodit, nelze odhadnout, je potřeba chodit do porostů a sledovat, co nového přibylo. Změny mohou být velmi rychlé.
Brukvovitá zelenina
Tento týden jsou aktuální mšice, které migrují do porostů a zakládají kolonie. Jedná se o mšici zelnou i mšici broskvoňovou, které mohou při nedostatku užitečných organismů začít rychle škodit. Lokální škodlivost zůstává u dřepčíků a molic, málo stříkané porosty mohou napadnout bělásci, vajíček na listech je stále dostatek. Třásněnek na brukvovité zelenině je málo, ale riziko pro náchylné odrůdy zelí zůstává až do podzimu. Na podzim se mohou znovu objevit i housenky zápředníčka polního, ale dospělce ani housenky Ing. Kamil Holý z VÚRV na sledovaných plochách zatím nenašel.
Ostatní zelenina
Třásněnky se mohou stěhovat na nové porosty cibule, ale na sledovaných plochách jich je zatím málo. V různých plodinách mohou škodit polyfágní svilušky. Pokračuje líhnutí a žír osenice polní, je proto třeba sledovat výskyt housenek. Létají různé druhy můr, makadlovka řepná aj., škodlivost bude odlišná pozemek od pozemku. Přibývá porostů napadených hnilobami, které svojí vůní lákají různé druhy neškodných živočichů z okolí.
Rizikoví jsou mšice, dřepčíci, molice, bělásci, svilušky, třásněnky, housenky a další druhy.
Zdroj: VÚRV