18.07.2024 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Monitoring škůdců polní zeleniny ve 29. týdnu

Nejčastěji škodí dřepčíci rodu Phyllotreta, u kterých početnost vzrůstá na všech lokalitách a vysoká škodlivost zůstane nejspíše až do konce srpna. U dalších škůdců závisí početnost na lokálních podmínkách, především intenzitě bouřek, které dokáží škůdce zahubit. Přívalové deště snížily početnost molic, které jsou na mnoha pozemcích na nízké úrovni, jinde jsou listy obalené s desítkami dospělců. Obdobné je to s třásněnkami, těm srážky též nevyhovují, ale v úkrytu mezi nahloučenými listy dokáží přežít i v cibuli, kterou nasekaly kroupy. Na Litoměřicku se přemnožil bělásek řepový, na nejvíce postižených plochách bylo poškozeno 8 z 10 rostlin. S nižší intenzitou pokračuje přílet obou druhů krytonosců.

Na žádné ze sledovaných lokalit nezjištěny housenky zápředníčka polního, výskyt dospělců je také nízký. 

Přemnožil se bělásek

U brukvovité zeleniny od začátku července roste početnost dřepčíků, kteří jsou tento týden nejčastějším škůdcem nad prahem škodlivosti. Netypicky pro neekologické porosty se na Litoměřicku přemnožil bělásek řepový, napadení hlávek zelí se pohybuje mezi 10–80 %. Housenkyjs ou většinou malé až středně velké, intenzita žíru se bude zvyšovat. Zelené housenky jsou dobře maskované, prozradí je nashromážděný trus v paždí listů. Nepolevuje výskyt dospělců krytonosců, kteří se postupně líhnou a naletují do porostů. Početnost molic závisí na srážkách i zdroji. Na mnoha lokalitách je pro toto období výskyt podprůměrný, kde nebyly intenzivní srážky a současně je zdroj molic ze starších rostlin (květák, zelí, hlávková kapusta…), jsou listy obsypané dospělci. Přílet nových mšic je minimální, staré kolonie postupně zanikají působením komplexu afidofágů i postřiků proti jiným škůdcům. Zatím se nevyskytují housenky nové generace zápředníčka, nejsou vidět ani téměř žádní dospělci, ale obdobně jako u bělásků se to může během několika dní změnit. Třásněnek na brukvovité zelenině je méně, ale riziko pro náchylné odrůdy zelí zůstává až do podzimu.
U ostatní zeleniny se začínají objevovat porosty cibule s nejstaršími zasychajícími listy, na mladých listech ve středu rostliny mohou být desítky dospělců i nymf třásněnek, ale příčinou je nezvládnutá ochrana proti chorobám. Létají různé druhy můr, makadlovka řepná aj., škodlivost bude odlišná pozemek od pozemku. Na Moravě jsou v porostech dospělci žilnatky vironosné
přenášející stolbur, který poškozuje více plodin.

Rizikoví jsou v současnosti dřepčíci, molice, krytonosci, bělásci, zápředníček, třásněnky, mandelinka, housenky, mšice, slimáci a další druhy.

Zdroj: VÚRV*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down