Přinášíme aktuální zprávy z monitorování škůdců polní zeleniny publikované Výzkumným ústavem rostlinné výroby, v.v.i. v Praze-Ruzyni, jež mají za cíl informovat pěstitele o škůdcích, kteří se aktuálně vyskytují na polích ve vyšších počtech a kteří mohou představovat riziko pro pěstované rostliny.
V chladném počasí je migrace škůdců omezena, škody mohou vzniknout pouze v porostech napadených v dřívějším období (molice vlaštovičníková, mšice zelná, housenky, drátovci).
Brukvovitá zelenina – nad prahem škodlivosti molice vlaštovičníková a mšice zelná. U mšice zelné již jen slabá migrace do porostů, molice se může přesouvat z napadených ploch na mladší
výsadby, pokud se pěstují kousek od sebe. Lokálně se objevují požerky od zápředníčků, housenky můr na zelenině v nízkých počtech, ale mohou škodit na jiných plodinách. Min vrtalek ubývá, většinou jsou starší miny bez larev.
Ostatní zelenina – mohou škodit housenky osenic. Na rizikových pozemcích je důležité sledovat výskyt drátovců, čím déle zůstanou plodiny na pozemku, tím vyšší bude poškození. Na cibulovinách bývají třásněnky, někde lze sledovat již výrazné poškození listů, je vhodné zvolit ochranu podle tolerance odběratelů k poškození (vada vzhledu).
Celou zprávu, která je zveřejněna v Zelinářském zpravodaji a umístěna i na webových stránkách VÚRV, si můžete přečíst zde.
Zdroj: ÚKZÚZ