08.08.2022 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Monitoring škůdců polní zeleniny – 31. týden

Dospělců molic ubylo, ale na rostlinách je velké množství vajíček – bez účinné ochrany bude srpnová generace velmi početná. Létají dospělci další generace zápředníčka, líhnutí housenek bude v teplech urychleno. Třásněnky se stěhují z cibule na brukvovitou zeleninu. Růst kolonií mšice zelné se zastavil. Početnost dřepčíků je různá. Objevují se vajíčka můr.

Vysoké teploty a sucho způsobují změny zbarvení i různé deformace, pokud v místě poškození nejsou škůdci ani původci chorob, jedná se o fyziologickou příčinu. Vysoké teploty mají přetrvávat, bude i nadále snížena účinnost ochrany (nejvíce napadené porosty je třeba ošetřit přednostně v ranních hodinách, kdy jsou teploty nejnižší) a zrychlen vývoj škůdců –
sledování početnosti 2x týdně. Vysoké teploty v kombinaci s intenzivní imigrací snižují účinnost přípravků, druhý den po aplikaci může být na rostlinách podobný, nebo dokonce vyšší počet škůdců než před ošetřením. Není to rezistencí, ale shodou několika nepříznivých faktorů.
Brukvovitá zelenina – migrace molic poklesla, ale v porostech je dostatek dospělců z předchozího období, kteří vykladli spousty vajíček – po vylíhnutí budou listy obaleny nymfami. Tvoří se medovice a černě, do porostů naletují včely - pozor na aplikaci přípravků v době letu včel! Růst kolonií mšice zelné se zastavil, ochrana proti molici a vyšší počet užitečných organismů ji reguluje. Vzrůstá počet zápředníčků v lapácích, za vyšších teplot bude urychlen vývoj housenek a nástup škodlivosti. Dřepčíci se vyskytují lokálně, ale za sucha a tepla jsou škody při stejném poškození vyšší (rychlejší usychání listů). Z napadené cibule se stěhují třásněnky, někde již je v hlávkách zelí viditelné poškození. Objevují se vajíčka můr.
Ostatní zelenina – v některých porostech cibule zůstává vysoká početnost třásněnek, při přemnožení nutno opakovat ošetření v krátkém odstupu, aby se zasáhli jedinci, kteří jsou ukryti v nahloučených listech, kam se přípravky nedostanou. Mandelinky se budou na bramborech vyskytovat s různou intenzitou nejspíše po celé léto – nepodcenit monitoring. Při kombinaci vysokých teplot a sucha se zvyšuje riziko škodlivosti polyfágní svilušky chmelové i na polní zelenině (celer, tykvovitá zelenina…), ale příznaky posátí listů jsou zatím způsobeny nepříznivým počasím – na spodní straně nejsou svilušky. Doporučuje se vyměnit feromony na osenici polní.*

Zdroj: VÚRV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down