Monitoring škůdců polní zeleniny - 30. týden

Začátkem týdne početnost škůdců na sledovaných lokalitách nízká. V závislosti na lokalitě a intenzitě ochrany škodí molice a dřepčíci. Početnost krytonosců ubývá, jsou jen v některých porostech. Zůstává vysoká početnost bělásků, kteří se mohou přemnožit na málo ošetřovaných plochách a zahrádkách.

Nezvykle nízká zůstává početnost zápředníčka polního. Rizikové zůstávají třásněnky v různých plodinách. Suché a teplé počasí vyhovuje polyfágní svilušce chmelové, která na polní zelenině škodí nejčastěji na tykvovité zelenině a celeru, ale může napadnout i pórek, řepu aj. Porosty bývají nejčastěji napadeny od okraje.

Brukvovitá zelenina

Pokračuje nálet dřepčíků a molic, v méně ošetřovaných porostech mohou škodit bělásci. Početnost krytonosců se snížila, ale v některých porostech mohou stále škodit. Zůstává nízká početnost zápředníčků, housenky nejsou žádné a dospělců je minimum. Přelet mšice zelné ukončen, staré kolonie postupně zanikají působením komplexu afidofágů i postřiků proti jiným škůdcům. Třásněnek na brukvovité zelenině je méně, ale riziko pro náchylné odrůdy zelí zůstává až do podzimu.

Ostatní zelenina

V cibuli zůstává vysoká početnost třásněnek, ale předčasné zasychání porostů od nejstarších listů způsobují choroby. V různých plodinách mohou škodit polyfágní svilušky, které jsou častější ve sklenících. Zvyšuje se početnost dospělců osenice polní, ale odchyty ve feromonových lapácích jsou zatím nízké. Létají různé druhy můr, makadlovka řepná aj., škodlivost bude odlišná pozemek od pozemku. Na Moravě jsou v porostech dospělci žilnatky vironosné přenášející stolbur, který poškozuje více plodin.

Zdroj: VÚRV

Úvodní ilustrační foto: Daneila Urešová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down