Rizikoví zůstávají dřepčíci, kteří zatím škodí lokálně. Začíná klást květilka zelná. Na ozimé cibuli jsou dospělci i nymfy třásněnek, listy hrachu okusují listopasi. Zvyšuje se škodlivost drátovců. V porostech přibývá užitečných i neškodných druhů hmyzu – nezaměnit za škůdce.
Brukvovitá zelenina – škodlivé výskyty dřepčíků zatím jen lokálně, v jiných oblastech porosty bez výskytu. Začíná klást květilka zelná, s ohledem na sušší počasí bude nejspíše škodlivost průměrná. Výskyt obou škůdců omezí netkaná textilie – odkrýt co nejpozději.
Ostatní zelenina – mladé rostliny mohou poškodit drátovci nebo housenky přezimujících druhů můr, které jsou stále aktivní a kuklení zatím neplánují. Třásněnky jsou hlavně na ozimé cibuli, nymfy se postupně rozlézají na listy a mohou začít škodit. Na hrachu dospělci listopasů, ale poškození zůstává nevýznamné.
Dřepčíci r. Phyllotreta – začínají se stěhovat na nezakryté plochy. Vysoká variabilita výskytu – na některých lokalitách škodí, v jiných oblastech porosty bez jediného brouka. Monitoring – přítomnost dospělců nebo požerky na rostlinách. Ochrana – ponechat netkanou textilii co nejdéle – mechanická ochrana. Při silném výskytu ošetřit porosty. Za současného počasí by měla být dostatečná účinnost pyretroidů, na které může být místy rezistence – nezaměňovat za krátkou reziduální účinnost, kdy po postřiku je v důsledku silné migrace během několika dní počet dřepčíku obnoven na obdobnou nebo vyšší úroveň jako před postřikem. Kdo má možnost dovést sadbu mořenou cyantraniliprolem (např. přípravek Verimark), bude mít v počátku rostliny chráněné.
Květilka zelná: – začíná kladení vajíček, početnost se bude postupně zvyšovat. Monitoring – bílá vajíčka ukrytá mezi rostlinou a půdou (kořenový krček nebo nadzemní část ležící na půdě). Ochrana – moření sadby nebo ošetření proti dospělcům před vykladením vajíček. Porosty zakryté textilií odkrýt co nejpozději.
Drátovci – larvy kovaříků – výskyt se zvyšuje, ale další teprve putují k povrchu. U mladých rostlin může dojít k úhynu, u starších rostlin k poškození podzemní konzumní části. Monitoring – půdní výkopky nebo návnady, orientačně i postupné rozhrnutí vrchních vrstev půdy (zhruba 15–20 cm) lopatkou nebo sledovat počet drátovců při přípravě půdy. V okolí vadnoucích rostlin prohrabat prstem půdu nebo je celé vyrýpnout a prozkoumat okolí. Ochrana – na pozemky s drátovci nedávat citlivé plodiny (brambory, salát, kořenová zelenina, cibule…). V závislosti na plodině a registraci je možné použít granulované insekticidy, moření sadby nebo osiva.
Housenky osenic – housenky osenic přezimují a na jaře pokračují v žíru. S ohledem na rozvleklé jaro mohou škodit přibližně do konce května. Monitoring – při výskytu požerků hledat v blízkosti poškozených rostlin housenky. Ochrana – na pozemky s osenicemi nedávat rané druhy. Provést ošetření ve večerních/nočních hodinách, kdy jsou housenky aktivní – za vyšších teplot.
Třásněnky – na cibuli z podzimu dospělci a nymfy. Na letošních výsevech/sazečce zatím žádné třásněnky. Monitoring – dospělci i nymfy jsou nejčastěji ukryté mezi nahloučenými listy nebo volně na listech. Posátá místa jsou bělavá, s černými kupičkami trusu. Ochrana – pouze při vysokém výskytu při poškození listů sáním (vada vzhledu). Ohroženy porosty, které se budou sklízet v pozdějším období – nymfy vyšší instarů se začnou rozlézat a poškozovat i horní části listů.
Listopasi r. Sitona – v porostech hrachu dospělci listopasů. Monitoring – v okrajích listů vykousané otvory (zoubkování – zejkování), z rostlin se dají oklepat/nasmýkat dospělci nebo pobíhají po povrchu půdy. Ochrana – napadení je zpravidla nevýznamné. Ochrana se provádí pouze při silném žíru (výrazné snížení asimilační plochy listů).*
Zdroj: VÚRV