04.12.2024 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Monitoring oomycet na importovaných ovocnářských podnožích

V posledních letech čelí ovocnáři i zemědělci rostoucím výzvám kvůli patogenům rodu Phytophthora, které způsobují závažné choroby a ohrožují široké spektrum rostlin od ovocných sadů až po lesní porosty. Tento patogen je nebezpečný nejen kvůli svému skrytému šíření, ale také kvůli značným ekonomickým škodám, které s sebou nese. V ovocnářství, kde se tyto organismy vyskytují již více než sto let, jejich výskyt za poslední desetiletí výrazně vzrostl a české sady jsou dnes zasaženy na rozsáhlých plochách. V letech 2022 až 2024 probíhal monitoring oomycet v dovážených podnožích. Celkem bylo analyzováno 39 zásilek podnoží od 11 producentů. Přítomnost oomycet byla potvrzena u 36 % z nich. Podnože s největším záchytem oomycet byly jabloňové podnože M26, P14 a M9 Pajam 2. Nejčastěji izolovaným druhem byla P. cactorum. Ve čtyřech případech bylo izolováno Phytopythium vexans, v jednom případě P. cambivora a v jednom případě také Globisporangium intermedium.

Riziko introdukce a expanze patogenů

Od oficiálního popisu Phytophthora infestans (typový druh, česky plíseň bramborová) Antonem De Baryem (De Bary 1876) bylo identifikováno a popsáno více než 200 druhů Phytophthora spp. Celkový počet druhů tohoto rodu se však odhaduje až na 600. V České republice byl dosud potvrzen výskyt přibližně 40 druhů rodu Phytophthora (Černý et al. 2020). S narůstajícím objemem mezinárodního obchodu v posledních dekádách výrazně stoupá riziko introdukce a následné expanze těchto patogenů do nových geografických oblastí, kde mohou mnohé druhy způsobovat závažné škody na zemědělských plodinách, lesních porostech a přírodních ekosystémech. V přirozených biotopech často zůstávají tyto patogeny nepovšimnuty díky koevoluci s původními hostitelskými rostlinami (Jung et al. 2024). Rychlá reakce, založená na přesné identifikaci jednotlivých druhů, je tedy klíčovým nástrojem pro ochranu zemědělství, zahradnictví i přírodních ekosystémů před zavlečením a šířením invazních organismů rodu Phytophthora spp.(Abad et al. 2023).

Výskyt a vývoj chorob je ovlivněn dostupností povrchové a půdní vody, vlastnostmi půdy, stářím stromů, výškou místa roubování, interakcemi mezi roubem a podnoží a technikami hospodaření s půdou (Harris 1991). Mezi invazní a agresivní druhy Phytophthora, které ohrožují široké spektrum hostitelských druhů patří především P. cactorum, P. cinnamomi, P. palmivora, P. multivora, P. plurivora, P. ramorum a P. cambivora, nebo druhy napadající specifické hostitele. Jedná se například o P. austrocedri, P. lateralis a P. alni (Jung et al. 2024).

Text a foto: Mgr. Zuzana Haňáčková Ph.D., Mgr. Adéla Reinbergerová, VŠÚO Holovousy, s. r. o.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 12/2024.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down