04.10.2023 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Monitoring chorob a škůdců polní zeleniny - 39. týden

Na mladé cibuli mohou škodit třásněnky přeletující ze sklizených porostů. Pokračuje žír drátovců. Na brukvovité zelenině škůdců ubývá, k překročení prahu škodlivosti dochází pouze na některých pozemcích. Více škůdců je v mladých porostech řepky, kterým dávají přednost. Molice začíná postupně přeletovat na zimní hostitele. Pokračuje slabá migrace mšic, zakládají minikolonie. Na zahrádkách může být situace odlišná, škodí druhy, které jsou na polích vzácné.

Brukvovitá zelenina

S postupujícím podzimem ubývá škůdců na zelenině, kteří dávají přednost mladé řepce, ale i nadále je třeba s nimi počítat. Na všech lokalitách zůstává nejpočetnější molice, která postupně přelétá na zimní hostitele, přesto jí je v porostech dostatek. Lokálně mohou škodit dřepčíci, housenky zápředníčka, bělásků, můr (početnost můry kapustové se zvyšuje – objevují se škody na cukrovce), v hlávkách zelí jsou třásněnky. Přilétají samice mšice zelné, někde již malé kolonie, m. broskvoňové je méně, počasí je zatím příznivé, při nedostatku užitečných organismů se mohou namnožit (v závislosti na době sklizně).

Ostatní zelenina

Lokálně škodí třásněnky na mladé cibuli s několika listy, vzcházející cibule s jedním tenkým listem pro ni není zatím atraktivní. Probíhá podzimní žír drátovců, kteří mohou poškodit brambory a další podzemní části rostlin. V závislosti na srážkách může škodit pochmurnatka, monitorovat výskyt dospělců na žlutých lepových deskách. Na okrajích mohou škodit plzáci. Na paprikách se mohou přemnožit mšice. Na mrkvi a celeru občas miny vrtalek, na celeru i vrtulí. V listech řepy a špenátu vzácně miny květilky řepné.*

Zdroj: VÚRV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down