Molice skleníková (Trialeurodes vaporariorum) patří mezi hmyz mající nejpočetnější množství možných hostitelských rostlin – napadá přinejmenším 249 druhů rostlin z 84 čeledí (někdy se ale udává až 800 druhů) a právem je považována za nejškodlivějšího škůdce ve sklenících (ačkoliv přes léto se molice mohou zdržovat též venku).
Tento škůdce – náležící do řádu polokřídlých (Hemiptera), čeledi molicovití (Aleyrodidae); šířící se na větší vzdálenosti za pomoci mezinárodního i lokálního obchodu; a mnohými lidově označovaný jako bílá moucha – napadá vedle polní a skleníkové zeleniny (napadá hlavně okurky a rajčata) také okrasné rostliny pěstované ve sklenících, a to především s jemnými listy. Můžeme se s ním tedy setkat například u rodu azalka/pěnišník (Azalea), fuchsie (Fuchsia), muškát/pelargonie (Pelargonium), gerbera (Gerbera) aj. Že se jedná o významného škůdce skleníkových rostlin dokazují i zkušenosti pěstitelů z Kolumbie, kde patří tato molice mezi nejvážnější škůdce skleníkových fazolí.
Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 8/2021.
Ing. Antonín Muška
Zdroje obrázků:
- Obrázek č. 1: KRATOCHVÍL J., ŘEZÁČ M., ZACHA V., 1953: Škůdci a choroby pařenišť a skleníků. ČAV Praha, 158 s.
- Obrázky č. 2 a 3.: MILLER F., 1956: Zemědělská entomologie. Nakladatelství Československé akademie věd, Praha, 1056 s.*
Nesnáším tyhle potvory! Letos jsem pěstovala kotvičník zemní a ony mi ho napadly. Měla jsem ho na vylouhování a odvar, takhle musím koupit u https://www.herbavis.cz/produkt/kotvicnik-zemni-tinktura kapsle. Sice je to fajn eshop, ale těšila jsem se, že si to udělám domácí a ve větším množství. No, tak kvůli molici samozřejmě zase nic. Nejhorší je, že jakmile se vám do něčeho tenhle brouček, který je vlastně docela hezký, pustí, tak s tím nic nenaděláte a jen přihlížíte zkáze.