Základem ochrany proti houbovým chorobám révy v ekologické produkci by mělo být využívání principu indukované rezistence. Princip indukované rezistence je založený na externí aplikaci látek, které stimulují tvorbu obranných reakcí u rostliny. Podobná obranná reakce probíhá geneticky podobným způsobem u PIWI odrůd, které disponují některým z genů rezistence.
Lignin, fytoalexiny, další fenolové sloučeniny a PR-proteiny jsou sloučeniny, které hrají významnou úlohu v obranných reakcích révy proti houbovým patogenům. Patrně nejznámější je tvorba stilbenů, jako reakce na napadení, kdy dochází k tvorbě resveratrolu a rychlé přeměně na viniferiny, které mají schopnost zajišťovat odolnost révy k houbovým patogenům.
Přirozený, geneticky daný, princip obranné reakce existuje i u odrůd Vitis vinifera. U odrůdy Cabernet Sauvignon je možné se také setkat se spuštěním základní obranné reakce rostliny proti napadení (např. padlím révy). Tato odrůda, ale není schopná omezit růst houby nebo snížit rozvoj chorob (Marsh a kol. 2010). Cílem indukované rezistence je proto tuto obrannou reakci výrazněji stimulovat a zesílit, aby byla schopná se i odrůda Vitis vinifera efektivně bránit napadení houbovými chorobami.*
Text a foto
Prof. Ing. Pavel Pavloušek, Ph.D.
Zahradnická fakulta,
Mendelova univerzita v Brně
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 7/2016.