V posledních letech zažívá obor trávníkářství nebývalý růst. Díky rostoucí kupní síle obyvatelstva narůstají i jeho nároky na prostředí, ve kterém žije a rovněž i na způsob využití volného času. Neuvěřitelně rychle se kupříkladu rozvíjí golfový průmysl. V současnosti je u nás postaveno už více než 80 golfových hřišť a dalších 15 je ve výstavbě.
Rovněž předzahrádky rodinných domů se už i v nejmenších vesničkách mění z dříve známých záhonků na dnešní okrasné trávníky. Snahou obyvatel měst i vesnic je zlepšovat, v mnohých případech nedostačující, kvalitu městské zeleně. Ve všech těchto případech je nutná znalost problematiky zakládání a ošetřování trávníkových porostů.
Kvalitní trávník sestává obvykle jen z menšího počtu trávníkových druhů a skladba trávníkové směsi závisí do značné míry na jeho účelu. Z tohoto důvodu může docházet k nestabilitě a proto je třeba výběru druhů do směsi, zakládání, ošetřování a údržbě trávníků věnovat velkou pozornost. Malý počet druhů ve směsi a i monokulturu je proto vhodné sestavovat z většího počtu odrůd, aby se částečně eliminovala tato nevýhoda.
Oblíbená lipnice luční
Lipnice luční je travním druhem používaným prakticky ve všech trávníkových směsích. To je dáno jejími vlastnostmi, jako je odolnost zátěži, hustota drnu, schopnost regenerace po poškození, vzhled, ale i adaptabilita na dané ekologické podmínky stanoviště. Lipnice luční má však jednu velkou nevýhodu a to velmi pomalý počáteční vývoj a růst. Z druhů používaných do trávníkových směsí patří mezi nejpomalejší. Tato její slabá stránka komplikuje efektivnější použití lipnice ve směsi a značně omezuje využití tohoto jinak velmi kvalitního druhu pro dosevy či přesevy.
Metody ošetření osiva
Aplikovaný výzkum i praxe ověřují metody ošetření osiva, především pak obilek lipnice luční, jejichž cílem je urychlit počáteční vývoj a tím eliminovat hlavní nevýhodu pomalého klíčení, vzcházení a zapojení porostu. Rovněž je možné tímto urychlit regeneraci poškozených míst v trávníku, které vznikly buď nadměrným zatěžováním, napadením chorobou, škůdcem nebo kupříkladu extrémním průběhem počasí, které postihlo naši republiku v posledních letech. Díky urychlení klíčivosti a taktéž následného zapojení je do značné míry zamezeno pronikání nežádoucích plevelných druhů do porostu.
Na trhu se můžeme setkat s názvy metod upravovaného osiva jako je kupříkladu Headstart, PreGerm, Proradix, Opti Powergrow, Iseed Wasp7 atd.
Metoda Headstart
Ta je založena na obalení obilek dvěma speciálními vrstvami. Vnitřní obalová vrstva je složena z extraktu mořských řas se zvýšeným obsahem cytokininů, které přerušují vegetační klid, stimulují metabolické procesy a podporují buněčné dělení. Vnější vrstva je složena z biologických stimulátorů růstu jako jsou enzymy, stopové prvky a organické sloučeniny. Enzym celuláza stimuluje formování kořenů a odnoží prostřednictvím změkčování struktury buněčné stěny. Škroby štěpící enzym amyláza vytváří důležitý zdroj energie, který iniciuje fotosyntézu ve fázi klíčení. Biostimulátory ve formě stopových prvků a organických sloučenin chrání semeno v počáteční růstové fázi, pozitivně ovlivňují příjem a množství živin a pomáhají zajišťovat dostatečnou vlhkost. Firma Advanta Seeds, která je výrobcem ošetření Headstart udává, že takto ošetřené osivo vyklíčí o tři až čtyři dny rychleji oproti osivu neošetřenému. Rovněž je pozitivně ovlivňováno množství vyklíčených jedinců. V ideálních podmínkách by toto zvýšení mělo představovat nárůst počtu klíčících rostlin v průměru o 20 procent a v méně příznivých podmínkách dokonce až o 70 procent.
Ostatní metody úpravy osiva
Metoda PreGerm je založena na předklíčení osiva.Obilky jsou na několik dnů vystaveny vlhkosti a teplotě, což vede k nastartování procesu klíčení. Po několika dnech je osivo opět vysušeno a skladováno. Po výsevu takového osiva dojde podle výrobce ke zrychlení vyklíčení o pět až sedm dnů.
Metoda Proradix je založena na preventivním ošetření obilek bakteriemi Pseudomonas sp. Účinek metody se projevuje v biologické ochraně vzcházejících rostlinek proti půdním patogenním houbám rodu Pythium a Rhizoctonia, aktivací půdních živin, rychlejším a jistějším vzcházením. S tím souvisí i lepší prosazení rostlin v porostu.
Opti Powergrow je další z metod, která kromě ošetření obilek bakteriemi používá rovněž některé nespecifikované látky podporující klíčení. Vedle ochrany proti chorobám podporuje i mykorhizu.
U metody Iseed jsou obilky obalovány živinami (hnojivem). Tímto způsobem se dostane na hektar vyseté plochy až 40 kg hnojiva. Výhodou této úpravy je snadnější výsev, lepší pronikání obilek díky vyšší hmotnosti přes nadzemní část drnu při přesevu poškozeného trávníku, lepší kontakt s půdou, ochrana před ztrátami požerem ptáků a větrem.
Sedm obalových vrstev
Poslední z metod, o které se zmíníme v tomto příspěvku má název Wasp7. Je to poměrně nová metoda, která je založena na obalení obilky sedmi vrstvami. První (vnější vrstva) chrání osivo před požerem ptáků a větrem, zvyšuje uniformitu osiva a rovněž díky vyšší hmotnosti obilky zlepšuje kontakt s půdou. Druhá vrstva má za úkol poutat vodu a v ní rozpuštěné živiny dodávat klíčícímu a vzcházejícímu jedinci v periodách sucha. Ve třetí vrstvě jsou obsaženy živiny. Čtvrtá, tzv. vápenatá vrstva, má za úkol upravovat pH půdy. V páté vrstvě jsou obsaženy humínové kyseliny, které snižují potřebu hnojiva až o 40 %, a to díky podpoře efektivního využití živin a jejímu zlepšenému příjmu. Rovněž zlepšují strukturu půdy. Šestá vrstva je opět tvořena živinami a poslední, sedmá, má funkci vnitřní ochranné vrstvy.
Výzkum na MZLU
Informace o principu i účincích těchto metod pocházejí většinou pouze od firem, které je nabízejí, což nezaručuje úplnou objektivitu těchto informací. Oddělení pícninářství Ústavu výživy zvířat a pícninářství na MZLU Agronomické fakultě v Brně se zabývá zkoušením takto upraveného osiva. Účelem tohoto výzkumu je získat exaktní informace o jejich účincích i z dlouhodobějšího časového hlediska; nejen tedy v počáteční fázi sukcese trávníku. Pokud by se účinky těchto metod ukázaly jako pozitivní, mohlo by to přispět k posílení uplatnění lipnice luční v trávníkářské praxi. O výsledcích výzkumu budeme odbornou veřejnost průběžně informovat.