Málokdo by si v dnešní době nevybavil chutné plody této exotické rostliny, která se v oblastech střední Evropy začíná objevovat s rostoucí tendencí v sortimentu okrasných i ovocných školek. Z převážné části jde však o rostliny množené a zapěstovávané v zahraničí.
Rod Diospyros spp. – česky tomel (někdy také nazýván kaki či persimmon) – zahrnuje více jak 500 druhů, které jsou rozšířeny v tropických oblastech. Pouze několik zástupců tohoto rodu je ovocnářsky významných a lze je úspěšně pěstovat i v podmínkách mírného pásma. Jedná se o následující druhy: tomel japonský (Diospyros kaki Thunb.), podnožový druh tomel kavkazský (Diospyros lotus L.), tomel viržínský (Diospyros virginiana L.) a v neposlední řadě mezidruhové křížence mezi tomelem japonským a tomelem viržinským (Diospyros kaki Thunb. x Diospyros virginiana L.). Problematika jejich množení je poměrně dobře známá zejména v Číně, Japonsku, Itálii a dalších zemích produkujících tisíce kusů rostlin ročně.
Způsoby množení
V rámci množení druhů rodu Diospyros spp. jsou známy a ověřeny jak metody generativního, tak i vegetativního množení. Generativní množení je nejpoužívanější zejména u podnožových druhů jako jsou D. lotus či D. virginiana .
Vegetativně se množí zejména ty druhy a jejich odrůdy, jejichž plody jsou ovocnářsky významné – např. D. kaki a mezidruhoví kříženci D. kaki x D. virginiana. Používány jsou metody očkování a roubování na podnože.
V zemích s tradiční produkcí tomelů jsou již vyvinuty metody množení tohoto ovocného druhu pomocí mikropropagace – zejména Japonsko, Čína, Itálie. In vitro kultury jsou všeobecně známé vysokým množitelským koeficientem, kdy z jednoho explantátu je možno za rok získat i několik tisíc nových rostlin. Tato metoda je stále zdokonalována a jsou vytvářeny stále lepší podmínky pro zajištění sterility materiálu i kultivačních médií pomocí nových technologií v in vitro laboratořích. Metoda je používaná zvláště u těch druhů, kde je obtížná cesta množení formou generativní nebo vegetativní. Základem úspěchu množení mikropropagací je zdravý výchozí materiál a vhodné podmínky ke kultivaci mezi něž patří hlavně složení kultivačního média a podmínky v kultivační místnosti.
Celý text článku v tištěné podobě naleznete v časopisu Zahradnictví č.1/2010.
Text a foto Ing. Michal Jelínek