Pro celosvětový trend v zahradnictví je charakteristický odklon od používání chemie v ochraně rostlin a její náhrada ochranou biologickou. V České a Slovenské republice máme v tomto ohledu před světem náskok, protože se u nás biologická ochran, reprezentovaná preparátem Polyversum, stala již standardem. Polyvesum využívá unikátních vlastností houby Pythium oligandrum, která mimo to, že se přímo živí patogenními houbami, vyvolává u rostlin v jejichž kořenovém systému se vyskytuje, přirozené obranné reakce proti různým chorobám.
V České republice se Polyvesum s úspěchem využívá v ochraně okurek před napadením půdními houbovými chorobami. Problém s padáním klíčních rostlinek je vyřešen mořením osiva Polyversem, a následné zálivky indukují rezistenci k dalším chorobám.
Zkušenosti s ošetřováním osiva a semenáčků v lesních školkách, kde se Polyversum již dlouhá léta používá, je možno aplikovat i v okrasném školkařství. Pěstování konifer, při němž docházelo k velkým ztrátám způsobených různými plísněmi a hnilobami, doznalo díky použití tohoto preparátu výrazného zlepšení v kvalitě i množství vyprodukovaných stromků.
Účinnost přípravku neunikla pozornosti ani v dalších evropských zemích. Polyversum je registrováno či povoleno ve čtyřech z nich. V Německu a Rakousku je povoleno použití tohoto mikrobiologického preparátu do všech plodin a tamější zahradnictví, v očekávání přísnější legislativy ve vztahu k pesticidům, začali Polyversum s úspěchem využívat. Velkou zásluhu na polské registraci má výzkumný institut ve Skierniewicích. Tým pod vedením profesora Orlikowského prováděl s Polyversem pokusy při ošetřování okrasných rostlin. Dosáhl vynikajících výsledků například při ošetřování bramboříků zálivkami suspenzí biopreparátu proti kořenovým hnilobám způsobených houbami z rodu Fusarium. Moření cibulí tulipánů Polyversem předešlo jejich napadení plísněmi. Zkušenosti s pěstováním konifer od nás a ze Slovenska byly potvrzeny při pokusech s cypřiši.
Také v dalších zemích se v nejbližší době připravují registrace Polyversa. V Itálii byly založeny velké pokusy s jahodami. Bylo provedeno namoření sadby namáčením kořenů v 0,05% suspenzi biopreparátu a po výsadbě se aplikovalo několik zálivek. To zabránilo napadení kořenovými fytoftorami a snížilo počet napadení plodů plísní šedou. Výhodou byla možnost ošetřování při neexistující ochranné lhůtě v podstatě až do sklizně. Růstově stimulační efekt Polyversa se projevil zvýšením výnosu oproti chemicky fungicidně ošetřeným porostům. Pěkně dopadli v této zemi výsledky pokusů se zálivkami suspenzí Polyversa proti podehnívání listů salátu. V brazilském státě Sao Paulo založené pokusy se salátem měly obdobné výsledky. Když se podíváme zpátky do Evropy, můžeme vidět třeba výsledky s paprikou ze slovenského Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárského. Při systému ošetření polní papriky namořením osiva Polyversem a čtyřmi zálivkami jeho suspenzí bylo dosaženo nárůstu výnosu o neuvěřitelných 38 % oproti neošetřené variantě při současném nižším výskytu deformovaných nebo napadených plodů. Ředkvičky pěstované v Nizozemsku byly po zálivkách tímto biopreparátem jedenapůlkrát větší než neošetřované.
Blízký Východ nezůstává v těchto výzkumech pozadu a již nyní můžeme říci, že dopadlo výborně moření osiva melounů proti padání a ošetřování rajčat zálivkou proti fusáriovému vadnutí a plísni bramborové v Egyptě. Pokusy s rajskými jablíčky v Sýrii dopadli hůře. A to díky nesprávné aplikaci, kdy výzkumníci rostliny nezalévali ke kořenům, nýbrž stříkali suspenzi Polyversa na listovou plochu. Na závěr je třeba říci, že nejlepších výsledků při ošetření Polyversem se dosahuje namořením osiva nebo sadby a následnými zálivkami, které obnovují přítomnost houby Pythium oligandrum v kořenovém systému. Takto ošetřené plodiny se nám odvděčí kvalitní a zdravotně nezávadnou produkcí z našich zahrádek.