13.07.2022 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministr zemědělství představil priority českého předsednictví ve výborech Evropského parlamentu

V rámci českého předsednictví se ve dnech 11. a 12. července ministr zemědělství Zdeněk Nekula zúčastnil slyšení v Evropském parlamentu. Ve výborech pro zemědělství a rozvoj venkova, pro rybolov a pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin hovořil o prioritách a úkolech, které do konce tohoto roku bude v rámci zemědělství řešit.

„České předsednictví začíná v nelehké situaci, kdy čelíme energetické krizi, válce na Ukrajině, která významně narušila globální potravinový systém, a v neposlední řadě i rostoucím cenám vstupů do zemědělské výroby. V nejbližším sousedství Evropské unie hrozí kritický nedostatek potravin. Proto jednou z hlavních priorit českého předsednictví a zároveň i tématem neformálního zasedání ministrů zemědělství v září v Praze bude potravinové zabezpečení týkající se jak Evropy, tak i regionu severní Afriky a Blízkého východu,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Akutní potřeba potravinového zabezpečení, které bylo jedním z hlavních témat na slyšení Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova, vyzdvihla i další z témat českého předsednictví, a to posílení udržitelné role sladkovodní a mořské akvakultury a navýšení její konkurenceschopnosti ve vztahu ke třetím zemím. Významnou prioritou českého předsednictví bude úsilí o pokrok v udržitelnosti zemědělství, zejména v oblasti potravinových systémů, dodávek zemědělských produktů a potravin, lesního hospodářství, rybářství, chovu hospodářských zvířat a biologické rozmanitosti.

Strategie „Od zemědělce ke spotřebiteli“ nadále zůstává plánem, jak udělat potravinové systémy udržitelnějšími a odolnějšími. Evropská komise přijme některé konkrétní iniciativy obsažené v akčním plánu strategie, zejména nařízení o udržitelném používání pesticidů. Prioritní záležitostí bude nadále také nařízení o prevenci odlesňování. Klíčovým nástrojem pro dosažení cílů strategie „Od zemědělce ke spotřebiteli“ je budoucí Společná zemědělská politika (SZP). Národní strategické plány představují mnoho vhodných příležitostí k těmto cílům přispívat a předsednictví na Radě AGRIFISH 18. července povede strukturovanou diskusi o budoucnosti SZP a aktuálním stavu schvalování strategických plánů. Aby členské státy mohly připravit své vnitrostátní právní předpisy, IT nástroje a administrativní postupy a zemědělcům zaručit jistotu ohledně budoucích podmínek jejich hospodaření, je nanejvýš důležité včasné schválení těchto plánů.

„K nejvyšším prioritám našeho předsednictví v oblasti zemědělství jednoznačně také patří návrh nového nařízení o udržitelném používání pesticidů, který Komise zveřejnila v druhé polovině června a který nahradí původní směrnici. České předsednictví zahájí projednávání návrhu a jeho cílem bude projít postupně jednotlivé okruhy a dosáhnout maximální shody na textu jednotlivých článků,“ uvedl ministr Zdeněk Nekula.

Na Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin ministr Nekula a europoslanci řešili například nařízení o odlesňování. České předsednictví chce na toto téma zahájit trialogy Rady EU s Evropským parlamentem a Evropskou komisí. V oblasti lesnictví se české předsednictví dále zaměří na monitorování pokroku v implementaci Nové strategie EU pro lesy do roku 2030 s ohledem na vyváženost sociálních, environmentálních a ekonomických aspektů udržitelného obhospodařování lesů.

Poslance z Výboru pro rybolov ministr Nekula informoval o Závěrech Rady o strategických zásadách EU pro akvakulturu, které předloží ke schválení na příštím zasedání ministrů zemědělství 18. července. Je v nich zdůrazněno několik výzev, jimž akvakultura v EU čelí a jež bude v budoucnosti zapotřebí řešit. Dalším tématem byla rybolovná práva ve vodách EU a třetích zemí na příští rok, které bude muset Rada v tomto pololetí dohodnout.*

Zdroj: TZ MZe

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down