Metodika vymezování krajinného prvku „mokřad“ a „skalka“

Ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí, Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a Státním zemědělským intervenčním fondem byla aktualizována metodika vymezování krajinných prvků, jejíž první verze byla vydána v roce 2016.

V metodice jsou uvedeny definice krajinného prvku (KP) "mokřad" a nového prvku "skalka", postup jejich vymezování v evidenci využití půdy podle uživatelských vztahů (LPIS), vhodné a nevhodné zásahy a v neposlední řadě metodika seznamuje s postupem kontroly dodržování podmínek ochrany KP a s případnými sankcemi.

Definice krajinného prvku mokřad a skalka

Definice KP „mokřad“ a „skalka“ stanoví NV LPIS:
Mokřadem se rozumí samostatný útvar neliniového typu s minimální výměrou 100 m2, sloužící k zajištění retence vody1 v krajině s cílem udržovat přirozené podmínky pro život vodních a mokřadních ekosystémů podle § 2 odst. 2 písm. i) zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Krajinný prvek mokřad může být evidován na ploše půdního bloku podle § 3a odst. 3 zákona o zemědělství“.
Skalkou se rozumí povrchový přirozený výchoz hornin nebo nerostů s cílem ochrany geomorfologických a geologických jevů podle § 2 odst. 2 písm. c) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů. Skalka může mít charakter jednotlivých kamenů nebo větších skalních útvarů. Součástí skalky může být dřevinná nebo bylinná vegetace. Krajinný prvek skalka může být evidován na ploše půdního bloku podle § 3a odst. 3 zákona“.

Celu metodiku naleznete zde

Zdroj: MZe*

Úvodní ilustrační foto: Daniela Urešová

logo MZe

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down