Koncem srpna 2001 byla zjištěna v Brně Bystrci početná populace kříse Metcalfa pruinosa (Say, 1830), imág i larev. Druh se vyskytoval především na mladých větvičkách kultivarů Thuja occidentalis, Juniperus communis, Sorbus aucoparia a Lilium L., ojediněle i na nejrůznějších dřevinách a bylinných okrasných rostlinách. Škody byly hlavně estetického rázu obalením mladých větviček přilnavým voskovým chmýřím v délce 5 – 10 cm, produkovaným larvami, a následně produkcí medovice a na ní rostoucích černí (Capnodiaceae). Determinaci tohoto škůdce provedl Dr. Pavel Lauterer z Moravského zemského muzea v Brně.
Škůdce pochází ze Severní Ameriky, byl zavlečen 1980 – 1981 do Itálie, odkud se rozšířil do Jižní Francie, Slovinska a jižního Rakouska, kde byl zjištěn jediný kus. K nám byl pravděpodobně dovezen z Itálie. Tento polyfágní škůdce je v jižní Evropě neobyčejně hojný a má zřejmě schopnost se v klimatických podmínkách České republiky trvale usadit. Je poměrně velký, larvy jsou bílosvětle zelené, v posledním pátém instaru 5 – 6 mm velké. Imaga mají viditelnou část těla černou a černohnědou, zadní křídla průsvitná s šedočerným tónem a s černými žilkami. Bílý voskový povlak činí dojem, že jsou světle šedí s namodralým tónem, s tmavými skvrnami na křídlech v místech, kde je voskový povlak setřen. Velikost imág se složenými střechovitými křídly je kolem sedmi milimetrů, samice kolem osmi milimetrů, rozpětí křídel je 17 – 18 mm. Čile létají a z dálky připomínají motýly z čeledi Pyralidae. Mají jednu generaci v roce, přezimují ve stádiu vajíček nakladených do kůry hostitelských rostlin. Ve Francii se první larvy líhnou koncem května až začátkem června až do poloviny července, mají pět larválních instarů a první imaga se objevují kolem 15. července. Kopulace probíhá v září a poslední imaga hynou v prvních dnech listopadu. Nemá zde přirozené nepřátele.
Metcalfa pruinosa je v Americe polyfágem na nejrůznějších dřevinách – citrusech, vinné révě, jabloních, hrušních, broskvoních, platanech, vavřínech, jehličnanech, kaméliích, azalkách, kalinách, magnoliích, cesminách a jiných. Ve Francii byl zjištěn kromě uvedených rostlin na jasanu, topolu, růžích, hlohu, zvláště na révě vinné, z bylin na merlíku bílém a laskavci ohnutém.
Jako přenašeč viróz znám není, někteří jeho příbuzní však ano.
Škůdce byl u nás ošetřen v polovině září organofosfátovým přípravkem. Po tomto ošetření se noví jedinci již neobjevili, ale podle prve uvedených informací je v lokalitě pravděpodobně již nakladena nová generace. Až sezona roku 2002 ukáže, jestli se tento škůdce u nás zabydlí na trvalo, nebo ne. Je třeba v letošním roce věnovat tomuto škůdci pozornost i na jiných lokalitách, aby se z neznalosti problému u nás nezačal vyskytovat kalamitně.