27.11.2021 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Metamorfózy Benjeshecke pro přírodní zahrady

Mrtvé ploty jsou vytvářeny z odumřelých větví. Na konci minulého století byly propagovány v Evropě jako ekologicky prospěšná metoda a forma živých plotů. V současnosti jsou v podstatě opomíjeny. Metoda by měla být používána už kvůli atraktivním modifikacím, které zde dále budou rozvedeny.

Přestože formy plotu vytvářené preciznějšími metodami lze efektně použít i ve formálních zahradách, prvek najde nejlepší použití v přírodní zahradě. Zde mrtvé ploty, při správném řešení, ukazují možnosti pro formování vizuální i ekologické stránky úpravy. Mrtvé ploty jsou použitelné pro různě vysoká, prodyšná prostorová optická i bezpečnostní oddělení různého tvaru a struktury. Některé struktury mohou být i složitěji tvarované a nést další doplňky. Výsledné prvky mohou někdy nahrazovat topiary.

Využití mrtvého plotu

Použití mrtvých plotů ve formě loubí, průchodů nebo oblouků vyžaduje základ z pevnějšího materiálu, okolo kterého jsou zpevněny větve, které by samy vlivem času ztratily nosnost a tvar. Metody a možnosti využití podobných materiálů jsou dlouho známy z aranžování květin. Modelováním prvků ze svázaných suchých nebo čerstvě odstraněných větví v kombinaci s živými dřevinami mohou být snadno vytvářeny efektní estetické nebo herní prvky v kompozici. Nebo jen dekorativně působící opory. S živými dřevinami mohou vznikat obdoby palmet. Testovány nebyly kombinace s takovými materiály, jako je kamenivo, například pro vytváření pochozích prvků.

Zapojení živých dřevin do mrtvých plotů se během pokusů ukázalo zcela použitelné. Nebylo pozorováno související napadení dřevin patogeny. Je teoreticky možné. Formy mrtvého plotu jsou efektní jako opěrná konstrukce. Popnutím takového prvku dřevinou se obvykle zvyšují jeho kvality. Metodou může být velmi rychle vytvořena přírodně působící dominanta zvolené velikosti. Mrtvé ploty takto mohou být jako kostra živého plotu úmyslně prorůstány dřevinami, např. Cotoneaster Skogholm, Lonicera pileata či Jasminum nudiflorum. Posledně jmenovaný druh může být takto vyveden i do výšky nad 2 m. S trochou invence zde mohou být brzy očekávány vynikající efekty za nízkou cenu.*

Text a foto Bc. Miroslav Sedláček, Brno

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 11/2021 s tématem měsíce Realizace  a údržba zeleně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down