Mechanizovaná probírka ovocných stromů

Probírka má významný vliv na stabilitu produkce a celkovou ekonomiku pěstování stolního ovoce. Jen produkce vysokého poměru žádaných a dobře zpeněžitelných kvalitativních tříd plodů zakládá podmínky pro ekonomicky výhodné pěstování. To je důvod, proč se zvyšuje důraz na efektivní provádění probírkových zásahů.

Pro udržení konkurenceschopnosti českých ovocnářů je nutné stále pracovat na optimalizaci použití probírek a uvažovat o zapojení dalších možností. Jednou z nich je mechanizovaná probírka.

Regulace násady

V České republice je základním standardně prováděným zásahem regulujícím výši násady ovocného stromu řez. Ten však není dostačující pro optimální zatížení jednotlivých struktur plodností a je prováděn běžně v předjaří, tedy v období, kdy není možné odhadovat dopad průběhu jara na konečnou násadu.

V případě nízké násady nebo poškození mrazem jsou určité možnosti jak omezovat a snižovat přirozený propad květů nebo plodů pro udržení vyšší konečné násady, ale těm se budeme věnovat v některém z dalších příspěvků. V letech s vysokou násadou je nutné pro dobrý výsledek uvažovat regulační opatření v podobě probírky ať již v době kvetení, nebo v době tvorby mladých plůdků. Dostupnost efektivních a bezpečných řešení je jiná u jádrovin a u peckovin. Zapojení mechanizované probírky má tak různý potenciál pro jednotlivé skupiny.

Probírka jádrovin

V případě jádrovin je v současnosti nejběžnějším probírkovým zásahem použití chemické probírky v období zhruba 2–4 týdnů po odkvětu při velikostech plůdků mezi 6–16 mm. Je to období, kdy už zpravidla pominulo riziko pozdních jarních mrazů a dá se dobře odhadovat finální násada jednotlivých porostů.

Pro provádění probírky v tomto období je poměrně dobrá dostupnost efektivních látek (kyselina alfa-naftyloctová, benzyladenin, metamitron), které jsou více nebo méně spolehlivé a bezpečné. Jejich efektivitu však ovlivňuje mnoho proměnlivých faktorů. Tím stěžejním je průběh počasí v období aplikace ale i před ní a zejména po ní. Z tohoto důvodu jednorázové ošetření nemá mnohdy optimální odezvu a navíc, tím že je probírka prováděna poměrně pozdě po odkvětu, může být efekt na zvětšení plodů a podporu květní násady v následující sezóně menší než v případě, kdy by byla probírka provedena například již v době kvetení.

Mechanizovaná probírka strojem Darwin

V současnosti je v České republice mechanizovaná probírka využívána jen na minimální výměře ploch intenzivních ovocných sadů. V provozu je jen několik málo strojů. Ve VŠÚO Holovousy je již několik let pro provozní i výzkumné účely používán stroj Darwin od německého výrobce Fruit Tec.

Celý text článku naleznete v tištěné nebo elektronické verzi časopisu Zahradnictví 12/2024

Text a foto: Ing. Luděk Laňar, PhD., Ing. Klára Scháňková, Bc. Lukáš Nývlt, VŠÚO Holovousy s.r.o.

Upravené rotační vřeteno, kdy spodní část řemínků je stažena balící strečovou fólií tak, aby nedocházelo k ometání spodní méně nasazené části koruny (foto L. Laňar)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down