05.12.2013 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mechanizační prostředky využívané při sklizni okurek

Okurky nakládačky i okurky salátové představují oblíbené druhy plodové zeleniny, které jsou konzumovány v čerstvém stavu i pro konzervárenské či mrazírenské zpracování. Jejich pěstování má v nejteplejších oblastech našeho státu dlouholetou tradici. Věhlasné znojemské okurky byly v minulosti proslavené nejen v ČR, ale i za hranicemi našeho státu.

 

 

V současné době se v podmínkách České republiky velikost sklizňových ploch u okurek pohybuje kolem 300 ha. Hlavní důvod razantního propadu v jejich produkci v posledním desetiletí spočívá v rozpadu zpracovatelských provozů, v trvalém růstu vstupních cen (osivo, chemické přípravky, hnojiva, pohonné hmoty), ale také v citelném poklesu výkupních cen, které se pohybují u okurek nakládaček okolo 11 Kč/kg a u okurek salátových někdy dokonce na úrovni 2 Kč/kg.

Okurky patří mezi teplomilné rostliny s poměrně vysokými nároky na dostatek vody a živin. Z hlediska osevních postupů se řadí do první trati. Kultura se zakládá z přímého výsevu nebo předpěstované sadby nejčastěji koncem dubna až v první polovině května. Na jeden hektar pěstitelské plochy připadá asi 33 000–40 000 rostlin, což odpovídá 3 až 4 rostlinám na 1 m2. Během vegetace je do zapojení porostu prováděna standardní meziřádková kultivace s využitím radličkových nebo rotačních pleček. Poměrně časté je také pěstování okurek na mulčovací fólii v kombinaci s kapkovou závlahou.*

 

 

Text doc. Ing. Patrik Burg, Ph.D., doc. Ing. Pavel Zemánek, Ph.D.

Mendelova univerzita v Brně, ZF v Lednici

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 8/2013

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down