17.06.2024 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mechanizace slivoňového sadu

Slivoně zaujímají nezanedbatelné místo v produkci ovoce. Jejich využití nalezneme ve zpracovatelském průmyslu i pro přímou konzumaci. Švestky můžeme nalézt na pultech obchodů čerstvé nebo v podobě náplní do různých druhů sladkého pečiva, v marmeládách, povidlech, dětské výživě a pálenkách.

S měnícím se podnebím je pěstování slivoní stále složitější. Po kratší zimě nastupují vysoké teploty, které nabudí kvetení. V době kvetení nebo po odkvětu často přicházejí ranní mrazíky, které způsobí nemalé ztráty na produkci. Pokud nedojde k úplné devastaci úrody na jaře, tak přichází suché léto, které ovlivňuje výslednou kvalitu sklizených plodů. Tyto stresové podmínky ovlivňují nejen vývoj plodů, ale zároveň jsou stromy náchylnější na nemoci. Je tedy potřeba neustále šlechtit nové odrůdy, které budou odolnějšími na výkyvy počasí i obranyschopnější vůči různým patogenům. Hlavním celosvětovým cílem šlechtitelských stanic je slivoň, která je odolná vůči nemocem, má pravidelnou plodnost, dává nám velké, chutné, tmavě modré plody a pecka je dobře odlučitelná. Dalším cílem je přizpůsobit slivoně mechanizaci sadů. Veškerá práce okolo slivoňového sadu je v dnešní době prováděna převážně ručně, což často bývá neefektivní a ekonomicky nevýhodné. Vývoj techniky jde neustále dopředu a s tím se zvyšují možnosti, jak modernizovat sady, včetně těch slivoňových.

 Zakládání sadů

Rozvíjející se technika již zasahuje do všech fází pěstování ovocných stromů. Velký pokrok registrujeme u traktorů a jiné obslužné techniky strojů. Moderní traktory jsou řízeny podle předem nastavených GPS souřadnic a řidič zde slouží spíše „už jen“ jako kontrolní článek. Příprava půdy je nejen přesná, ale i rychlá a efektivní. Ruční sázení postupně nahrazují stroje. V nabídce vrtáků a vrtacích strojů pro hloubení děr firmy nabízejí široký sortiment od autonomních vrtacích strojů po připojovací vrtáky za traktory. Další možností při zakládání sadů jsou různé druhy poloautomatických sazečů, které zvládají vysázet až několik stovek stromků za hodinu.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 6/2024.

Text: Ing. Lukáš Maryška, VŠÚO Holovousy s. r. o.

Foto: (převzato z portálů polyagro.cz a hrot.cz)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down