29.11.2011 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Malý ale šikovný

Právě v zahradnictví je potřeba mechanizovaných pomocníků velmi výhodná. Pro přesun hmot a materiálů či modulaci terénu je vhodné pořídit si nějakého výkonného pomocníka. Doby, kdy se vše řešilo pomocí lopaty, rýče a kolečka, jsou již pryč. Minimálně v Okrasném zahradnictví Špaček, ve kterém již čtvrtým rokem pomáhá malotraktor BCS.

Milan Špaček si malotraktor nemůže vynachválit. Malotraktor z řady Vivid je pro jeho podnikání ideálním pomocníkem – díky malým rozměrům se dostane všude, kam je potřeba a zároveň disponuje dostatečným výkonem ke všem operacím.

Realizace i množení rostlin
Milan Špaček by mohl být pokládán za ostříleného zahradníka. Svoji firmu založil společně s manželkou v roce 1995 a od začátku se věnují navrhování a realizacím okrasných zahrad a množení rostlin. Jako základnu svého podnikání zvolili obec Vysoké Chvojno nedaleko Holic. Podnikání byla postupně obětována zahrada u domu, kde vyrostl dostatečně velký skleník. Tyto plochy doplňuje 0,5 hektaru za obcí, které fungují pro dopěstování rostlin ve volné půdě i jako kontejnerovna.
Do roku 2000 se zabývali především řízkováním jehličnatých a listnatých stromů a keřů. Od tohoto roku se více soustředí na roubování širokého sortimentu jehličnanů. V nabídce mají mnoho specialit, mnohé z nich jsou v Čechách dokonce raritou. Díky výměnné spolupráci se sběrateli z celého světa se Milan Špaček dostane k novým kultivarům dříve, něž jsou oficiálně uvedeny na trh a zahájí svou cestu po zahradnických centrech a prodejnách. Sortiment roubovanců listnatých dřevin zajišťuje otec Milana Špačka František a jeho manželka Alena. Na pozemku u domu v nedalekých Holicích je tak umístěna krásná zahrada s matečnicemi a vlastní plochy pro množení listnáčů. Plochy současně slouží jako prodejní a na zájemce zde vedle velkého výběru čeká možnost prohlídky zmiňované zahrady včetně odborného výkladu.
Na zboží z Vysokého Chvojna však můžeme narazit i jinde. Zásobují totiž i prodejny v okolí velkých měst, např. Zahrada Vysočina ve Žďáru nad Sázavou, Pragoflora Radotín či zahradnictví Kočí v Běchovicích. Odběratelem vypěstovaných produktů jsou i realizační firmy. Podle Milana Špačka se dá odhadem říci, že zhruba 30 % rostlin se prodá v zahradnictví v Holicích, 40 % přes zahradnická centra a zbývajících 30 % se využije při realizacích. Zde je potřebné doplňovat výsadbový materiál i výpěstky z jiných školek – např. řízkovanci listnatých keřů, bez kterých by zahrada nebyla úplná.
I tak však stále dochází k hromadění vlastních výpěstků a Milan Špaček tak do budoucna uvažuje o otevření vlastního prodejního centra na silnici z Hradce Králové do Olomouce.

Cesta jedné sazenice
Jak již bylo řečeno, rouby k roubování dřevin se u Milana Špačka schází z celého světa. Většina z nich však stále pochází z holické zahrady, o kterou pečují jeho rodiče.
Podnože pochází od dlouholetého dodavatele. Jím je Václav Loužil z kojické lesní školky. Podnože si zde přesazují sami do kontejnerů 8 x 8 centimetrů.
Roubovat zde začínají kolem 20. ledna a věnují se mu i v průběhu studeného února. Roubovance jsou umístěny do vytápěného skleníku, ve kterém vydrží zhruba do 15. května. Na venkovních plochách je vhodné zastínění stínovací fólií, která zamezí případnému popálení rašících rostlin sluncem. Poté se přesadí do 1,5litrových kontejnerů a na dva roky se přesunou na plochy u domu či do okrasné školky. Následuje přesazení do 3litrových kontejnerů. Tyto rostliny již mohou být přesunuty na prodejnu, nejčastěji je však prodávají jako čtyřleté. Pokud rostlina zůstane ve školce déle, následuje opět její přesazení do většího kontejneru (5 až 10 litrů). Podle odhadu Milana Špačka se ujme a je do prodejní velikosti dopěstováno zhruba 80 % roubovanců.
Dříve byly rostliny na plochách okrasné školky dopěstovávány převážně ve volné půdě. V posledních letech však Milan Špaček od tohoto systému ustupuje. V případě pěstování rostlin v kontejneru je možné je využívat pro realizace v průběhu celého vegetačního období bez větších rizik a problémů. Rostliny z volné půdy lze však použít pouze v případě jarních či podzimních realizací. Ani dobývání větších rostlin bez dobývacího stroje není jednoduchou záležitostí. Větší vydobyté rostliny se umístí na dva roky do kontejneru a až po získáním jistoty, že dobře prokořenily a jsou v dobré kondici se umístí na pozemek. Na takto připravenou rostlinu lze pak dát bez problémů záruku.

Šest tisíc roubovanců do roka
Ročně naroubují ve Vysokém Chvojně okolo šesti tisíc jehličnatých dřevin. Pro příští rok plánuje Milan Špaček změnu této skladby a zaměření se i na listnaté dřeviny, které do této doby zajišťoval jeho otec s manželkou.
Substrát pro pěstování rostlin si ve Vysokém Chvojně míchají sami. Jeho základem je hlinitopísčitá zemina obohacená o uleželý koňský hnůj, rašelinu a kompostovanou kůru. Postupně se uvolňující hnojiva nevyužívají. Živiny dodávají aplikací granulí Cereritu ke každé rostlině. Plocha školky je pod automatickou závlahou. Voda je přečerpávána ze studny do zásobníku o objemu 40 metrů krychlových a odtud směřuje k jednotlivým rostlinám postřikem. Závlahu plánují příští rok zmodernizovat a zavést na část ploch závlahu kapkovou.

Výkonný pomocník
Produkce a následný prodej rostlin zaujímá pouze část aktivit, kterým se Milan Špaček s rodinou věnuje. V průběhu vegetačního období přichází čas na navrhování a realizace zahrad. Návrhy vypracovává Milan Špaček v programu Sadovnická projekce, který byl vytvořen na Vyšší odborné škole zahradnické a Střední zahradnické škole Mělník. Při vlastní realizaci se uplatní stroj zakoupený od společnosti Some Jindřichův Hradec, s. r. o. Jedná se o malotraktor BCS řady Vivid 400 DT. V nabízené řadě se jedná o silnější stroj s výkonem 25,5 kW (35 HP). Pohon všech čtyř kol zajišťuje možnost využití stroje v horších podmínkách. Malý rozvor kol s předsunutým motorem dovolí zajet i do menších zahrad a výbornou manévrovatelnost i na menších plochách. Synchronizovaná převodovka nabízí možnost využití 24 rychlostí, 12 vpřed a 12 vzad. Milan Špaček volil osazení zadního hřídele profesionálním zakladačem trávníků značky Muratori. Je vhodný pro profesionální přípravu půdy před založením trávníků a zelených ploch, nebo pro obnovu a setí speciálních kultur. Jeho velkou výhodou je zpracování plochy v jednom přejezdu tak, že je možné následné zakládání trávníku. Pomocí nožů uchycených na rotoru a jejich protisměrnému otáčení dojde k rozrušení svrchní plochy, vybrání a následnému uložení kamenů do spodní vrstvy a následuje srovnání a utužení plochy utužovacím válcem.
Malotraktor nemá kabinu, což však při letních realizacích nevadí a Milan Špaček se nezabývá zimní údržbou, takže není potřebná. Vedle realizací malotraktor využívají k navážce a míchání substrátu.
Dále mají Špačkovi k malotraktoru Vivid k dispozici čelní nakladač. Slouží k přesunu hmot a urovnávání povrchů. Milan Špaček do budoucna uvažuje o pořízení zadní podkopové lžíce. Dalším pomocníkem by se mohla stát jednoosý BCS s rotačními bránami. Využil by se pro zpracování ploch, na které se ani drobný a mrštný Vivid nevejde.
Se strojem pracuje Milan Špaček a jeho syn již čtvrtým rokem a bez problémů. Nemohou si vynachválit jeho obratnost a schopnost mavévrovatelnosti na malých plochách. I přes menší rozměry však neztrácí na výkonu a všechny požadované práce plní bez problémů.

Text a foto Helena Piková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down