Malé plochy zeleně – napodobeniny biomů a jiných oblastí

Při úpravách malých a rozsáhlých ploch zeleně je rozdíl, který je dán nejen technickými možnostmi používaných dřevin. Na malé ploše lze zvolit formu napodobující oblíbená nebo exotická místa. Přirozené biotopy nebo krajiny mohou být pouze stylizovány.

Z 19. století jsou známy pokusy pěstovat tropické rostliny, jako jsou stromové kapradiny, banánovníky a palmy v celcích, které připomínaly dané exotické prostředí s romantickými prvky. Pro značnou nákladnost a obtížnost takové výsadby v evropském podnebí nemívají v exteriérech dlouhého trvání. I v 21. století přetrvávají pokusy vytvářet exoticky působící celky, jejichž přezimování je však stále obtížnější s nárůstem cen energií, vody a potřebu úspor.

Pro malé plochy, jako jsou atria budov, kde teplota neklesá pod 15 °C, jsou úpravy teplomilnými druhy možné. V exteriéru jsou vhodnější spíše napodobeniny subtropů s využitím vodních prvků, odolných rostlin s velkými listy (Catalpa bignonioides, Rodgersia pinnata, Hydrangea), lián (Aristolochia durior), kapradin (Osmunda, Onoclea) a bambusů, které takové prostředí připomínají. Jako náhradu lze použít i odolnější příbuzné teplomilných druhů. Například mimózu nahradit druhem Albizia julibrissin. Teplomilné rostliny mohou zastat roli letniček, například Mina lobata, vhodná je i mobilní zeleň. Výsadby mohou být nejlépe pojaty jako nepravidelné, s výraznou dominantou a využitím prostoru horizontálně a v takovém případě se spíše stínomilným podrostem (Hosta, Vinca).

Subtropická zahrada

Pro účely malých zahrad se hodí některé odolné subtropické dřeviny nebo dřeviny, které jim jsou vzhledem podobné. Mimo většinu druhů letniček lze použít i trvalky jako Stachys byzantica, druhy rodů Achilea, Arabis, Echinacea, Hylotelephium, Verbascum, Paeonia, vonné druhy jako Lavandula, Salvia officinalis, Hyssopus, Saturea montana.

Je třeba si ale uvědomit že trvalky, na rozdíl od letniček, kvetou jednou za rok a velmi krátce. Měly by tedy být okrasné i listem nebo jejich použití skutečně efektní. Vhodné jsou nízké stálezelené keře jako Erica carnea, E. arborescens, Helianthemum, Lonicera nitida, Choisya ternata, Caryopteris c., Perovskia a., Cistus laurifolius alei velmi odolné druhy jako Hippophae rhamnoides nebo Elaeagnus angustifolia. Odolný je v ČR díky zhoršení klimatu i Ficus carica, který je velmi dekorativní a vonný. Z vyšších dřevin je zajímavou volbou i Cercis canadensis. Choulostivé subtropické rostliny jsou obvykle pěstovány jako mobilní zeleň v přenosných nádobách.

Text a foto: Ing. Miroslav Sedláček

Celý text článku naleznete v časopisu Zahradnictví 9/2024*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down