07.09.2022 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lidé mohou pomoci ochranářům s péčí o motýlí louky i botanickou zahradu

Lidé mohou během babího léta pomoci ochranářům s péčí o cenné motýlí louky i obnovenou botanickou zahradu. Dobrovolnické akce se v následujících dnech uskuteční v lokalitách Volkramy na Vyškovsku, v Radiměři nedaleko Svitav a v Bečově nad Teplou na Karlovarsku. O pomoc na webu požádal Český svaz ochránců přírody (ČSOP), který zastřešuje síť pozemkových spolků pečujících o desítky cenných území v Česku.

Do kosení a odklízení trávy se 10. a 11. září pustí dobrovolníci ve Volkramech. O pozoruhodnou stepní lokalitu poblíž Slavkova u Brna už téměř dekádu pečuje spolek Hořepník. Jeho členové tam v minulosti odstranili křoviny, které škodily cenným stráním s řadou vzácných druhů rostlin. V současnosti jsou Volkramy na seznamu evropsky významných lokalit Natura 2000. „Spí se ve stanech přímo na lokalitě, dorazit lze již v pátek večer,“ uvedli pak ochranáři k dobrovolnické akci. Zástupce spolku mohou lidé kontaktovat přes e-mail podhorny.csop@seznam.cz.

Ve stejném termínu bude akce v Bečovské botanické zahradě. Ta byla za první republiky jednou z nejvýznamnějších sbírkových zahrad v Československu, později však zpustla a obnovy se dočkala až po přelomu tisíciletí. Pozemkový spolek Berkut podle ČSOP nyní v Bečově nad Teplou potřebuje pomoci především s podzimní údržbou sadů v areálu zahrady. „Včetně sběru ovoce a jeho přípravy na moštování,“ uvedli ochranáři. Upozornili, že je možné přespat v areálu zahrady – buď ve vlastních stanech, nebo v už postavených podsadách. Zájemci by měli napsat na e-mail: becovskabotanicka@seznam.cz.

Poslední z dobrovolnických pobytů bude od 15. do 18. září v Radiměřském motýlím království na pomezí Čech a Moravy. Sady a louky nedaleko Svitav kromě motýlů svědčí i plazům, ptákům a orchidejím. Dobrovolníky čeká sečení trávy, hrabání a sušení sena, ale i přehánění ovcí, koz a koní, kteří se v místě pasou. Podle ochranářů jsou ale v plánu i táboráky a výlet. Zářijový „ochranářský tábor“ letos uspořádá pozemkový spolek Arion potřetí, zaregistrovat se lze na adrese: kalous.roman@seznam.cz.

Obnova radiměřské lokality začala v roce 2016, kdy se podle Arionu experti obávali, že vymírá místní populace kriticky ohroženého motýla – modráska černoskvrnného. Většinu ze zhruba deseti hektarů teplomilných květnatých strání tehdy pokrývaly náletové dřeviny, které dobrovolníci odstranili.

Pozemkové spolky působí v rámci kampaně ČSOP Místo pro přírodu. Ochranáři vykupují pozemky, kterým hrozí akutní nebezpečí, jako jsou vykácení lesa, odvodnění mokřadů nebo rozorání květnatých luk. Lokální pozemkové spolky pak o tato místa pečují tak, aby na nich byl možný život či návrat mnohdy ohrožených rostlin a živočichů. Peníze ČSOP vybírá ve veřejné sbírce spuštěné v roce 2003. Za tu dobu svaz vykoupil kolem 180 hektarů pozemků na 50 lokalitách po celém Česku, některá místa má v pronájmu. Kampaň Místo pro přírodu lze podpořit přes účet: 9999922/0800. Dobrovolnické akce ČSOP pořádá v cyklu Víkend pro přírodu.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down