Letošní vinobraní se proti původním předpokladům zřejmě příliš nezpozdí. I když až do počátku léta vinaři neměli příliš důvodů k radosti kvůli chladnu, v srpnu už vše příroda alespoň v některých polohách dohnala.
Vinobraní bude mít podle současných předpokladů svůj vrchol v říjnu. Pokud se navíc vyplní dlouhodobé předpovědi meteorologů o nadprůměrných teplotách a podprůměrných srážkách, mohou se milovníci vína těšit i na výborný ročník 2004.
Nejdříve začne sklizeň rannějších odrůd – ´Muškát moravský´ a ´Müller Thurgau´, hlavní období sběru ale začne až v říjnu. Například Znovín Znojmo se sídlem v Šatově sklidil již zhruba 30 až 40 tun hroznů odrůd ´Veltlínské červené´ rané, ´Irsai Oliver´ a ´Müller Thurgau´ z nejlepších poloh.
Vinice plné hroznů jsou ale do sklizně ve vážném nebezpečí před hejny špačků. Vinařům proto v letošním roce pomáhají s odstřelem myslivci. Tisícové hejno může totiž zlikvidovat až 80 procent úrody, na niž se slétne. Odstřel je sice úřadně povolen, má však poměrně přísná pravidla. Do desátého dne v měsíci musejí totiž vinaři hlásit počet usmrcených kusů a na referáty životního prostředí odevzdávají i kroužky zastřelených ptáků.