Letošní vlna veder ve Španělsku v zemi citelně sníží produkci olivového oleje. Agentuře Bloomberg to řekl španělský ministr zemědělství Luis Planas. Výsledkem by mohly být vyšší ceny. Španělsko je největším vývozcem olivového oleje na světě.
"Pokud se v nadcházejících týdnech nezmírní teploty nebo nepřijdou deště, mohla by být letošní sklizeň oliv výrazně nižší než v předchozích letech," uvedl Planas. Odmítl ale uvést přesný odhad produkce.
Španělsko se na globální produkci olivového oleje podílí téměř polovinou. Méně olivového oleje ze Španělska a pokračující problémy kolem dodávek slunečnicového oleje z Ukrajiny pravděpodobně udrží ceny rostlinných olejů vysoko. Ceny rafinovaného oleje z Jaénu, který je referenčním produktem pro španělský olivový olej, v červnu stouply oproti předchozí pěstitelské sezóně o 8,3 procenta, uvedla Mezinárodní rada pro olivy.
Olivový olej není jedinou zemědělskou komoditou, kterou trápí vedra. Horké počasí v rozsáhlých částech Evropy zřejmě sníží i produkci obilovin, a to v době, kdy se světové ceny potravin po ruské invazi na Ukrajinu blíží rekordním hodnotám. Ministr Planas odhaduje, že celková produkce obilovin ve Španělsku, včetně kukuřice, pšenice a ječmene, by se letos mohla kvůli vysokým teplotám a nedostatku srážek snížit až o 13 procent na 17,5 milionu tun.
Americké ministerstvo zemědělství odhaduje, že celosvětová produkce olivového oleje v pěstitelské sezoně 2022/2023 klesne o 11 procent na 2,9 milionu tun. Ve Španělsku činí medián produkce 1,3 milionu tun ročně a olivový olej tam je třetím největším zemědělsko-potravinářským vývozním artiklem.
Podle Planase by cenám potravin mohlo částečně ulevit, pokud Rusko dodrží dohodu, která Ukrajině umožní přepravu obilí ze tří přístavů v Černém moři. Ministr řekl, že Španělsko obdrželo od invaze před šesti měsíci pouze několik zásilek ukrajinského obilí za využití alternativních tras.*