12.08.2024 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letošní palírenská sezóna bude špatná, produkce klesne na pětinu

Letošní palírenská sezóna bude špatná, oproti loňskému roku klesne produkce ovocného destilátu zhruba na pětinu loňského roku, řekl tajemník Unie destilatérů Jakub Gottwald. Už dříve uvedl, že letos neotevře 20 až 30 procent pěstitelských pálenic, protože se jim provoz nevyplatí. Zároveň očekává, že se významně rozvine černý trh. Nelegálně se podle něj v Česku vypálí více destilátu než v legálních palírnách.

"Letos bude sezóna špatná. Kde plody nezmrzly, tam jsou většinou malé, protože je sucho," řekl Gottwald. Podle odhadu sklizně úroda ovoce v ČR kvůli jarním mrazům klesne v porovnání s pětiletým průměrem o 77 procent na 31 430 tun ze 138 963 tun.

Roste spotřební daň na lihoviny

Pěstitelské sezóna, tedy doba, po kterou si pěstitel může nechat vypálit maximálně 30 litrů stoprocentního alkoholu se sníženou spotřební daní, začíná vždy 1. července a končí posledního června následujícího roku. Letos je podle Gottwalda sezóna teprve v začátcích. "Většina palíren je na Moravě, tam je to o švestkách a ty jdou do sklizně teprve teď," uvedl. Podle Gottwalda letošní špatné sezóně kromě jarních mrazů přispívá také zvyšování daně z lihu. S tím souhlasí i Unie výrobců a dovozců lihovin."Je třeba poukázat na extrémní diskriminaci v oblasti spotřebních daní. Zatímco spotřební daň na lihoviny se neustále zvyšuje, a to platí i pro pěstitelské pálení, tedy pro výrobu pálenek pro osobní spotřebu, tiché víno žádnou spotřební daň nemá a pivo ji má čtyřikrát nižší než lihoviny. Přitom alkohol v nich obsažený je identický," sdělil ředitel unie Vladimír Darebník. Růst spotřební daně na lihoviny je naplánovaný až do roku 2026, letos se navýšila o deset procent.

Navýšení spotřební daně pro lihoviny bude největší výzvou v následujících letech také pro Společnost Rudolf Jelínek, která se zabývá výrobou lihovin. "Dlouhodobě se lihoviny stávají méně konkurenční ve srovnání s pivem a vínem. Takto navýšená spotřební daň na lihoviny omezuje nákupní apetit cizinců v Česku a domácí spotřebitelé hledají cesty, jak se platbě takto vysokých daní vyhnout," napsala firma.

Gottwald už dříve uvedl, že letošní rok bude kvůli jarním mrazům a zvyšující se spotřební dani pro mnoho palíren likvidační. Jen za leden letošního roku ukončilo činnost 20 palíren a během letošního roku očekává, že provoz neotevře 20 až 30 procent palíren. Z dat Celního úřadu vyplývá, že loni bylo v ČR 541 pěstitelských pálenic, o jednu více než předloni. V porovnání s rokem 2020 jejich počet klesl o 14. Data za letošní rok zatím k dispozici nejsou. Očekávanou špatnou sezónu podle Gottwalda dokazuje také inkaso daně z pěstitelského pálení. Zatímco loni v dubnu přesahovalo 7,3 milionu korun, letos ve stejném období inkaso kleslo o 82,7 procenta na 1,2 milionu korun.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down