Letohrad na Orlickoústecku dokončuje obnovu oranžerie a zámecké zahrady. Do vnitřních prostor s expozicí rostlin a zvířat se návštěvníci poprvé podívají v květnu. ČTK to řekl místostarosta Martin Hatka (Sdružení pro Letohradsko). Oranžerie je stavebně dokončená od prosince. Stavební firma pak odstraňovala dílčí závady a doplňovala věci nad rámec smlouvy, jako jsou informační panely či popisky exponátů rostlin.
"Část objektu se subtropickými rostlinami včetně bonsají a kaktusů je funkční a byla převzata do péče našeho zámeckého zahradníka. Druhá část objektu s expozicí australské krajiny je rovněž stavebně dokončena, ale protože v tuto roční dobu není možné pustit veškerou faunu, ke zpřístupnění celé obnovené oranžerie po dokončení úprav okolí dojde v květnu," řekl Hatka.
Druhou částí projektu je obnovení zámecké terasy, zámeckého parku a nové naučné zahrady, která je v místě bývalého zámeckého zahradnictví. "Zámecká terasa je připravena vytvářet základ pro kulturní akce, v parku byly dokončeny obnovy některých cest, vysazeny nové stromy nahrazují některé odstraněné. Instaluje se osvětlení hlavní cesty," uvedl Hatka.
Na ploše, kde byla zámecká ovocnářská a zelinářská zahrada pro majitele panství, vzniká naučná zahrada, kde je bludiště se třemi miniaturami kulturních památek z území partnerského polského města Niemcza, záhony historických růží a bylinek a také herní prvky.
"V západní části byly vysazeny historické odrůdy jabloní, hrušní a třešní, typické v minulosti pro tento kraj. Prostředí zpříjemňují odpočivné prvky pro setkávání všech generací," řekl místostarosta.
Investice je zhruba za 30 milionů korun, necelých 18 milionů korun stála obnova oranžerie. Dotační příspěvek bude kolem 23 milionů korun. "Rozpočet se podařilo udržet v zákonných mezích. Navíc jsme vybudovali za 1,8 milionu korun závlahový systém pro zámeckou terasu, velké nádvoří a oranžerii, který využívá dešťovou vodu k automatické zálivce travnatých ploch a rostlin v oranžerii," dodal Hatka.
Projekt město chystalo přes deset let. O dotace radnice žádala třikrát neúspěšně, uspěla napočtvrté, od roku 2019 měla slíbenou evropskou dotaci. Projekt Nimptsch nás spojuje Letohrad připravoval s partnerským městem Niemcza. V Polsku z evropských dotací opraví historickou baštu nebo postaví dětské hřiště ve středověkém stylu.
Raně barokní zámek byl přestavěn v druhé polovině 17. století ze starší tvrze. Na zámek navazuje anglický park z let 1820 až 1830 s kašnou, umělou jeskyní o délce 25 metrů, empírovým altánem a vyhlídkou na Podměstí. V místě parku býval původně rybník.*
Zdroj: ČTK