Semínka zástupců letniček zařazených do této skupiny můžeme vysévat do skleníku nebo fóliovníku o něco později, zpravidla v březnu až dubnu. Výsevy provádíme klasickým způsobem do truhlíků a do množárenského substrátu naširoko nebo do označených řádků. Vzešlé rostlinky pak přepichujeme po jedné nebo více rostlinách do sadbovačů a během dubna pak můžeme sazenice vysázet do větších květináčků. Ve specializovaných firmách je samozřejmě možný i přesný výsev přímo do sadbovačů. Odpadne tak náročné přepichování mladých rostlinek. Předpěstovanou sadbu pak nabídneme zákazníkům v prodejním centru či přímo vysazujeme do nádob nebo na záhony do volné půdy.
Z letniček, u kterých je lepší předpěstování sadby a poté výsadba sazenic na záhony, můžeme jmenovat například celou pestrou skupinu letních okrasných šalvějí. Je to bohatá skupina krásných a vděčných letniček. Do rodu šalvěj (Salvia) se řadí asi 700 až 900 druhů rostlin. Jedná se o jednoleté nebo vytrvalé byliny a keře, které mohou dorůstat až do výšky jednoho metru. Mnoho druhů má široký, téměř celosvětový areál rozšíření. Nejvíce druhů pochází ze střední a jihozápadní části Asie. Šalvěje byly rozšířené i ve starověkém Římě, kde je považovali za posvátné rostliny. Do dnešního Česka se tato bylina dostala už v 9. století, kdy začala být pěstována nejdřív v klášterních zahradách. Rostliny z rodu šalvěj se pěstují jako okrasné, některé vytrvalé druhy mají léčivé účinky nebo se používají jako koření. Rostou na suchých až vlhkých půdách, potřebují slunná stanoviště. V rostlinách jsou obsažené různé aktivní látky. Šalvěj na zahradě potěší každého. Modré květy, které se objeví na přelomu května a června, jsou krásné na pohled a jejich nektar láká celá společenství hmyzu. V zimě jinak smutnou zahradu zdobí její stříbrošedé listy. Patří i mezi nejvděčnější letničky. Šalvěje jsou nenáročné na pěstování, vybrané druhy kvetou nepřetržitě celé léto až do zámrazu, mnohé se hodí k řezu a sušení.
V současné době je velmi oblíbená šalvěj pomoučená (Salvia farinacea). Osivo vyséváme v březnu do teplého skleníku, kde nám vyklíčí během 5 až 10 dnů při 22 až 24 °C. Větší rostlinky pak přepichujeme do sadbovačů nebo již konečných květináčků o průměru 7–9 cm. Sazenice dopěstujeme při teplotě kolem 16 až 18 °C. Kultivační doba se pohybuje okolo 12 až 14 týdnů. Tato šalvěj pochází z Texasu, kde je vytrvalá. Zpravidla tmavě fialové květy tvoří dlouhý klas hustých přeslenů. Rostliny jsou rozvětvené, 60 až 80 cm vysoké. Kvetou po celé léto až do pozdního podzimu. V současnosti jsou v této skupině již i modré, stříbrné a bílé barevné odstíny. Odrůdy Victoria Blue nebo nižší Evolution Violet či Mauritius jsou velmi spolehlivé a vděčné v plošných výsadbách. Je to velmi vhodná letnička na záhony, do nádob, dobře se hodí k řezu do letních kytic nebo i k sušení. Z jejích usušených stonků a květů se mohou tvořit podzimní nebo zimní květinové dekorace. Tuto skupinu ještě doplňují modrobíle kvetoucí odrůdy šalvěje Reference a Fairy Queen nebo bílá Evolution White.
Podobnými vlastnostmi se vyznačuje také šalvěj šarlatová (Salvia coccinea). Rostliny se dobře větví, kvetou na slunci i v polostínu. Stejně jako ostatní šalvěje je miluje hmyz. V této skupině jsou šalvěje s jasně červenými květy Lady in Red, Forest Fire, nebo Summer Jewel, dále čistě bílá Snow Nymph a dvoubarevná Coral Nymph. Ultramarínově modré trubkovité květy o velikosti 6 cm má šalvěj otevřená (Salvia patens) Blue Angel. Budí pozornost na záhonech, neboť tento barevný odstín se u letniček vyskytuje velmi řídce. Jednou z nejznámějších je šalvěj zářivá (Salvia splendens), klasická šalvěj s červenými zářivými květy. Skupina barevných odrůd Vista má kompaktní růst a hodí se do skupinových záhonových výsadeb. Zajímavá je i šalvěj zahradní (Salvia hormium) domovem z Jižní Evropy. Je atraktivní tím, že se u ní barevně zbarvují mladé listy na koncích stonků. Tím budí pozornost zákazníků při jarním prodeji. Odrůda Blue streaker má modré listeny, Rose streaker růžové listeny, White streaker bílé listeny. Rostliny jsou košaté, dorůstají do výšky 30 cm, kvetou celou vegetační dobu. Mohou se pěstovat i z přímého výsevu. Ve výsadbách však trvanlivostí nepředčí kvalitou výše jmenované.*
Text a foto Ing. Hana Chvalová, zahradnice, Čimelice
Celý článek naleznete v časopisu pro profesionální zahradníky Zahradnictví č. 4/2021.
I am pretty much pleased with your good work. Please continue to inspire your readers.
Dog Grooming Red Deer