Letní zahrada a přehlídka vznešených hortenzií v trojské Botanické zahradě

V botanické zahradě najdete rozkvetlé záhony letniček, které vám připomenou léto u babičky. Všemi barvami hýří záhony v Ornamentální zahradě, kde kvetou velmi oblíbené denivky, lilie a nejrůznější letničky, mezi nimiž návštěvníky upoutá trpasličí červenokvětá slunečnice (Helianthus annuus Desire Red), novinka letošní sezóny. Léto je rovněž sezóna hortenzií a botanická zahrada se pyšní jejich bohatou sbírkou.

Za pozornost stojí také hojné výsadby asijských letniček, jako je astra čínská, hvozdík čínský nebo plnokvěté odrůdy máku setého. V expozici užitkových rostlin mírného pásma, v blízkosti Japonské zahrady, můžete letos v létě poprvé vidět léčivé druhy používané v ájurvédě, tradiční indické medicíně. Můžete si přivonět k aromatickým listům tulsí, neboli bazalky posvátné, najdete zde květy ašvagandhy čili witánie snodárné, uvidíte rostliny kurkumy nebo zázvoru. Letos jsou nově zpřístupněné a propojené části expozice barvířských rostlin s plochou léčivých rostlin tradiční čínské medicíny. Tu obohatily i rostliny vypěstované ze semen, jež odborníci přivezli z loňské expedice do Koreje (např. perila křovitá, používaná jako zelené koření). Nádherně kvetou i pazvonky, jejichž kořen je v Číně váženou léčivou drogou.

Hortenzie jsou jedny z mála dřevin, jež rozkvétají právě v letních měsících, jsou po staletí oblíbeny hlavně v Japonsku. Do Evropy se dostaly až v 18. století. Rychle získaly na oblibě, a to zejména kultivary hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla). V trojské zahradě najdete přes 60 kultivarů! Pěstují se tu však i jiné druhy, například hortenzie stromečkovitá (Hydrangea arborescens), hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata), hortenzie pilovitá (Hydrangea serrata), hortenzie drsná (Hydrangea aspera) nebo popínavá hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris) a jí příbuzný rod Schizophragma neboli klanostěnka. V Japonské zahradě je možné obdivovat především kultivary hortenzie velkolisté, drsné nebo pilovité. V Horní zahradě u Pivoňkové louky pak lze nalézt ostatní druhy a jejich kultivary.

Více o hortenziích se jejich milovníci mohou dozvědět 6. července právě během prohlídky s kurátorem Tomášem Vencálkem. V botanické zahradě se však návštěvníci podívají i do různých exotičtějších oblastí. V Horní zahradě je možno „navštívit“ Ameriku. Během prázdnin se opět v plné kráse zaskví expozice užitkových rostlin Nového světa. V těsné blízkosti této expozice pak kvete americká prérie a rozkvetlé jsou i suchomilné juky v expozici Severoamerické polopouště. Do tropů se zájemci mohou vypravit ve skleníku Fata Morgana. Ve stínu deštného lesa se v parných dnech dočkají i lehkého ochlazení a osvěžení. V sezóně 2023 se botanická zahrada zaměřuje na asijské rostliny. Již v průběhu léta najdou návštěvníci podrobnější informace o vybraných druzích asijské flóry. Rostliny opatřené informačními tabulkami jsou k nalezení ve venkovních expozicích, ale i ve sklenících Fata Morgana a Emei Shan.

Kurátoři Botanické zahrady Praha vás opět zvou na prohlídky jednotlivých expozic. V rámci těchto procházek v doprovodu těch nejpovolanějších nahlédnete pod pokličku pěstování rostlin z celého světa. Prohlídky probíhají ve vybrané čtvrtky od června do října vždy od 17.00 a jsou v ceně standardních vstupenek do botanické zahrady.

  • 6. 7.     Hortenzie (Tomáš Vencálek)
  • 13. 7.   Denivky (Iveta Bulánková)    
  • 20. 7.   Trvalky severoamerických prérií (Petr Hanzelka)
  • 17. 8.   Užitkové rostliny Nového světa (Klára Lorencová)

Zdroj: Botanická zahrada Praha*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down