Arálie řadíme k tzv. tonizujícím rostlinám. Jsou to rostliny obsahující různé látky, které příznivě účinkují na lidský organismus, snižují nepříznivé vlivy stresů, zvyšují celkovou odolnost organismu apod. Kromě arálií patří k tonizujícím rostlinám ještě např. několik druhů ženšenů (Panax), eleuterokok ostnitý, leuzea saflorová („maralí kořen“), schizandra čínská, rozchodnice růžová, rakytník řešetlákový a další. Všechny jsou významné v lidovém léčitelství, především pokud jde o tradiční východoasijskou medicínu.
Rod Aralia (arálie) má asi 35 druhů, které rostou hlavně v tropech a subtropech obou polokoulí. Jsou to buď menší stromy nebo velké byliny se složenými listy. Aralia mandshurica (arálie mandžuská) je nejvýznamnější z nich. Je typickou rostlinou Dálného východu, kde roste na jihovýchodě Amurské a téměř v celé Přímořské oblasti, dále v Číně (Mandžusko), Koreji, na Kurilských ostrovech i na jižním Sachalinu. Roste ve skupinách nebo i jednotlivě na světlinách listnatých nebo smíšených lesů, kde byl narušen původní porost (požářiště, holiny, paseky). Roste do nadmořské výšky 500 metrů. V SNS (???) (Rusko a bývalé státy Sovětského svazu) se ročně dobývá z přirozených porostů až 260 tun kořenů.
Je to nízký, keřovitý stromek (1,5 – 3 m ), který má kořeny rozložené radiálně a mělce pod povrchem půdy až do vzdálenosti dvou metrů. Kořeny jsou hnědé, na řezu čistě bílé. Kmen je slabě větvený a je porostlý velkými, hustými a ostrými ostny, stejně tak i větve. Vzhledem připomíná trochu palmu, neboť listy jsou nahloučeny především ve vrcholové části a kmínek bývá holý. Listy jsou až jeden metr dlouhé, dvakrát až třikrát lichozpeřené, s dlouhými ostnitými řapíky. Lístky jsou vejčité, zašpičatělé, pět až sedm centimetrů dlouhé, s výraznou žilnatinou.
Květenství (většinou několik naráz) vyrůstají z vrcholové listové růžice a jsou to složené, až 0,5 m velké laty. Květy jsou malé, pětičetné, bělavé až krémové barvy. Plodem je černá kulovitá (až elipsoidní) peckovice, velká asi 5 mm, s pěti semeny.
Z aktivních látek, obsažených v kořenech (Radix araliae) arálie mandžuské jsou známy hlavně triterpenoidní saponiny, nazývané aralosidy A, B, C, dále silice, glykosidy, pryskyřice a cholin. Nejúčinnější je používání lihového extraktu z kořenů (poměr kořenů k 70% etylalkoholu je 1:5) a denní dávka je dvakrát až třkrát po 30 až 40 kapkách. Výtažek stimuluje centrální nervový systém při léčbě neurastenie, při slabosti, psychických stavech, impotenci, hypotenzi a také při fyzické a duševní únavě.
Text a foto Ing. Petr Pasečný, Mělník
Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č.8/2011.