Deset let po zprivatizování skleníků v Chlumci u Ústí nad Labem jsme navštívili jednatele firmy Azalea, s. r. o. Ing. Petra Nachlingera. Azalea, s. r. o. vznikla v červenci 1992, plochy a prostory, které využívá v současnosti byly převzaty počátkem dubna 1993.
Již při vstupu pod zasklené plochy, které mají rozlohu dvou hektarů, zaujme pořádek a systém při práci. O chod firmy se stará dvacet tři zaměstnanců. Kvalifikovaných zahradníků je ale i zde nedostatek. Potřeba dvou až tří kvalifikovaných zahradníků s výučním listem nebo maturitou a pokud možno praxí se už v současnosti podle Ing. Petr Nachlingera projevuje.
Plánované rekonstrukce
Rozvoj firmy a úspěch na trhu je vždy v dlouhodobé perspektivě spjat s obnovou a stálými investicemi do výrobní technologie. To je snahou i současného managementu. V roce 1996 muselo dojít, vzhledem k nečekanému zvýšení ceny za dodávky tepla z 96 Kč/GJ na čtyřnásobek, k zakoupení a instalaci nových plynových kotlů od firmy Viessmann. Tato osmi a půl milionová investice spolu s vypořádáním majetkových vztahů v minulém roce zbrzdila výstavbu skleníků, ke které bude muset stejně během příštích pěti až deseti let dojít. Plánované náklady na výstavbu nových skleníků by v první fázi podle předběžných propočtů dosáhly na polovině plochy dvaceti milionů Kč.
Technické vybavení
Nejmodernějším zařízením zahradnictví jsou kotle na zemní plyn firmy Viessmann s největším instalovaným výkonem v ČR. Roční spotřeba plynu dosahuje 700 tisíc m3. Štěstím bylo umístění zahradnictví v blízkosti plynovodu. I tak se však náklady na napojení a regulační stanici vyšplhaly na jeden a půl milionu. Velkou výhodou kondenzačních kotlů je až o 30 % lepší využití energie spalovaného plynu oproti kotlům klasickým. Voda kondenzující při spalování (přibližně jeden litr vody z jednoho m3) je využívána k zálivce a přihřívání závlahové vody. Nižší hodnoty pH vody jsou neutralizovány. Nevýhodou topného systému je staré předimenzované potrubí. Platným pomocníkem ještě z dob státního podniku je hrnkovací stroj Mayer s válečkovým dopravníkem. Během sezónních špiček koncem února, v březnu, koncem srpna a v říjnu vypomáhá hrnkovací služba Bohemiaseed, s. r. o. Moderně se tváří též dvě dávkovací čerpadla na hnojiva Dosatron. Zálivka je prozatím prováděna ručně. Skleníky UR stejně jako pěstební stoly mají již svá nejlepší léta za sebou, pamatují ještě rok výstavby 1967.
Dodavateli hrnků jsou firmy Boemiaseed, s. r. o. a Sinco Mělník, s. r. o. Jediným dodavatelem substrátů je B B Com, s. r. o. z Letohradu. Jejich roční spotřeba dosahuje 600 – 700 m3. Spokojenost je nejen s kvalitou, ale především s bezproblémovou domluvou o jejich složení. Výživu rostlin zajišťují hnojiva Universol s větším množstvím stopových prvků od firmy Scott. Závlahová voda je v současnosti odebírána z nedaleké vodoteče, v období malého průtoku je částečně využívána voda z vodovodního řadu. Obtíže nastávají především po zimním solení silnic a velkých deštích spojených se splachem hnojiv.
Pěstovaný sortiment
Pěstované rostliny lze rozdělit do dvou skupin, jednak okrasné listem a dále kvetoucí. První skupina je tvořena převážně palmami. Zastoupeny jsou především rody Areca, Chamaedorea a Howea, Phoenix a Liwistona, jejichž roční produkce dosahuje 17 tisíc kusů. Produkce rodu Dracena dosahuje tří a Ficus 5 tisíc kusů za rok. Objem vypěstovaných Dracen se omezuje, stejně jako klesá poptávka po Ficus elastica a Ficus lyrata. Sortiment této skupiny je doplněn o rody Cyperus a Eucalyptus o které je zájem především v létě a rod Hedera. Odbyt Araucaria excelsa, jejíž produkce dosahuje 10 tisíc kusů, je v vzhledem k nadbytku na trhu a nutnou tříletou dobou pěstování také omezován.
Převážnou většinu produkovaného zboží tvoří ovšem rostliny kvetoucí. Nejvíce stoupá zájem o okrasný druh rodu Primula, kterého se vyprodukuje přibližně 140 tisíc kusů za rok, následuje Viola s produkcí 120 tisíc ks. I když se zájem o rod Azalea (Rhododendron siimsi) dlouhodobě stagnuje, dosahuje roční prodej 60 tisíc kusů. Zajímavé je též pěstování Impatiens New Guinea a Poinsettia jejichž celková produkce dosahuje 90 tisíc kusů. I když je největší nárůst zájmu o prvosenky a violky , rozšiřují se i plochy s balkónovými květinami. Řízené pěstování Chrysanthemum indicum je v létě též perspektivní, produkce dosahuje 20 tisíc kusů. Azalea postupně končí s venkovním pěstováním růží, loni dosáhla produkce 15 tisíc kusů. Prodejně úspěšné jsou především balené růže s etiketou. Letos půjde do obchodu poslední partie.
Hlavními partnery v dodávání osiv a rostlinného materiálu jsou především firmy Syngenta Czech, s. r. o., Bruno Nebelung a Florensis.
Novinkami dodávanými na trh jsou, nové odrůdy Chrysanthemum, drobnokvětá Viola cornuta a modro a žlutokvětá ´Orchi´.
Azalea a studenti
Velmi slibně se rozvíjí spolupráce se SZaŠ, SzemŠ a SOU, Děčín-Libverda, která zde na jaře umísťuje na týdenní praxe dva praktikanty ze třetího ročníku. Prázdninovou praxi si zde budou odbývat také dva studenti z VOŠ a SŠ zahradnické Mělník. Zájem projevilo i SOU zemědělské z Lovosic.
Obchodní záměry
Budoucnost vidí společníci firmy v uplatnění produkovaného sortimentu především, prostřednictvím odbytového družstva CZ-Flora, do kterého firma letos vstoupila. Největším odběrateli jsou v současnosti velkoobchod a dovoz květin Tulipa Praha s. r. o., AGRO Brno-Tuřany, a.s. a H +B Zlatníky. Hodně zákazníků získala Azalea, a. s. také mezi květináři v jižních Čechách. Přání dodávat více produkce do velkých řetězců Obi, Baumax, Hornbach a Carrefour chtějí dosáhnout společníci firmy prostřednictvím odbytového družstva.