25.04.2006 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Květiny nebo raději karneval?

Již po dvaapadesáté hostila italská Padova mezinárodní zahradnický a školkařský veletrh Flormart/Miflor, přesněji řečeno jeho jarní část. Ta je sice podstatně menší než její zářijový protějšek, i tak má svým návštěvníkům co nabídnout.

Benátky nebo Padova? Tradiční zahradnický veletrh Flormart/Miflor se letos termínově přesně překrýval se začátkem další z velmi známých a zajímavých kulturních akcí – masopustního reje a karnevalu v Benátkách. Obě města jsou od sebe vzdálena necelých čtyřicet kilometrů a do města kanálů se navíc z Prahy dostanete letecky pěkně přímo bez přestupů. Zkrátka a dobře, ten, kdo měl v úmyslu strávit 17. – 19. únor v Padově, se mohl snadno na poslední chvíli rozhodnout jinak a dát přednost divočejší zábavě s maskami. Pro ty, kteří tak učinili nebo se do Itálie nevypravili vůbec, přináším následující reportáž.
Kaktusy, citrusy a zahradní dekorace
Veletrh Flormart/Miflor pořádají společně Padua Fair Spa a Milan Fair Foundation a je určen všem, kdo mají co do činění se zahradnickým oborem – školkařům, zahradním architektům a krajinářům, realizátorům zahrad a parků, květinářům, zástupcům technických služeb, floristům a samozřejmě také těm, jež mají květiny jednoduše v oblibě. Na návštěvníky tentokrát čekaly celkem čtyři výstavní haly zaplněné tématickými expozicemi, floristická show, prodejní výstava orchidejí a řada doprovodných vzdělávacích aktivit. Nejvíce prostoru organizátoři věnovali školkařským výpěstkům, jimž dominovaly rostliny subtropů, a také různým zahradním doplňkům. Na ploše čtrnáct tisíc metrů čtverečních se představilo celkem 350 vystavujících firem především z evropských zemí, ale také Izraele, Jordánska a Spojených států amerických.
Areálu výstaviště v Padově už tradičně vévodily přenádherné staré olivovníky nejrůznějších tvarů – téměř jediná část expozice umístěná venku. V Itálii má pěstování olivovníků velmi dlouhou tradici a téměř každý kolemjdoucí, který si stromy prohlížel působil jako pravý znalec. Ve vnitřních prostorách výstavních hal pak mohl pozorný návštěvník nalézt snad opravdu vše, co si jen v souvislosti se zahradou představil. Kromě velmi různorodých příslušníků rodu Citrus, sukulentů a palem zde byly k vidění i okrasné keře, jehličnany, bonsaje a široký sortiment hrnkových rostlin. Kaktusy a skupinky kaktusů byly většinou prezentovány v hezkých, jednoduchých nádobách, ale i květináčích nejroztodivnějších tvarů a barev nepříliš odpovídajících chladnějšímu vkusu severněji položených států Evropy. Relativně malá část výstavní plochy pak byla věnována přípravkům a technologiím pro profesionální pěstitele – pěstebním stolům, softwarovým systémům, substrátům, hnojivům a podobně. Ostatní prezentovaný sortiment tvořil zahradní nábytek a doplňky, dekorační nádoby, oblázky, kameny, kašny a sochy.
Přestože řezaných květin byste v únoru v Padově našli jen po málu, aranžmá a kyticemi jste se mohli nechat doslova zahrnout. V předvádění působivých jarně laděných vazeb se po celý víkend pilně střídali Italský svaz floristů a jedna z nejdůležitějších květinových burz v jižní Evropě a Středozemí – Květinová burza San Remo. V aranžmá dominovaly barvy žlutá, bílá a zelená v podání narcisů, tulipánů, růží, břečťanu, vaječných skořápek a různých druhů cibulek.
Toulky mezi orchidejemi
Za pomyslnou třešničku na dortu předjarního Flormartu lze zcela bezpochyby označit Evropskou orchidejovou konferenci a show. Akce se letos konala již po čtrnácté a za podpory Evropské rady pro orchideje (European Orchid Council) ji uspořádala Italská orchidejová společnost.
Botanické zahrady, školky i ostatní pěstitelé orchidejí zde předvedli své produkty naaranžované jakoby v přirozeném prostředí, takže je návštěvníci mohli obdivovat v blízkosti jezírek a potůčků nebo třeba na kmenech. Vidět byla celá škála barev, tvarů i velikostí – od drobných kvítků Aerangis pumilio až po velké různobarevné květy Phalaenopsis a Laelia. Opravdovými zvláštnostmi výstavy byly Paphiopedilum Rotschildianum pocházející z jižního Kalimantanu (Indonésie) a také poslední druh nalezený v přírodě Phragmipedium Kovachii. Procházka mezi tisíci květy orchidejí byla vskutku opravdovým zážitkem.
Výstavu doprovázela třídenní vědecká konference, na níž specialisté v oboru prezentovali své přednášky týkající se péče o orchideje, technologií jejich pěstování, opylování a podobně. Samozřejmě nechyběl ani prostor pro diskusi. Návštěvníci velmi uvítali možnost zakoupení nových hybridů orchidejí i botanických rarit, odborných publikací a dalších produktů.
Zahradní nářadí i velké stroje
Neopominutelnou součástí veletrhu byla i výstavní hala skrývající ve svých útrobách veškerou techniku. Poněkud matoucí název Lesnictví, uvedl na pravou míru až jeho podtitul – profesionální technika pro parky a veřejnou zeleň, což bylo nakonec skutečně to, co se uvnitř dalo nalézt. Na své si tu přišli zájemci o prohlídku či dokonce koupi malé zahradní i městské mechanizace, drobného i většího zahradnického náčiní a nářadí, pracovních oděvů, ale i větších strojů například určených k dobývání vzrostlých stromů s kořenovým balem. Specialitou tohoto pavilonu se stala první italská aukce zahradnické techniky a nářadí, kterou v závěrečný den veletrhu uspořádalo padovské výstaviště ve spolupráci s Národní unií prodejců zemědělských strojů. Prodávaly a nakupovaly se stroje vyrobené v Itálii i zahraničí.
Ve srovnání se svým letně-podzimním protějškem je únorový Flormart/Miflor mnohem menší (v září lze vidět expozice na celkem zhruba 50 000 m2) a přestože zde vystavují i jiné než italské firmy, má spíše národní než mezinárodní charakter. Termín jeho konání je vhodně zvolen do předjarního období, kdy téměř žádné jiné podobné výstavy neprobíhají. Navíc je na celé akci dobře vidět již zaběhnutý systém, vše funguje naprosto bez problémů a často narazíte na zaměstnance výstaviště ochotné poradit a pomoci. I co se týče způsobu prezentace, sortimentu a kvality vystavovaných produktů nelze organizátorům ani vystavovatelům po této stránce rozhodně nic vytknout. Účast na dvaapadesátém Flormart/Mifloru ve mně zanechala i přes jeho nevelký rozsah rozhodně pozitivní dojem a vřele jeho návštěvu doporučuji zejména všem těm, kteří si rádi rozšíří své pěstitelské obzory směrem k teplomilnějším rostlinám. A pokud bude tou dobou probíhat karnevalový rej v blízkých Benátkách tím lépe. Ideální je naplánovat si cestu alespoň o den delší a užít si obou akcí plnými doušky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down