12.11.2006 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Květinářství po italsku

Každých šest měsíců se v italské Padově koná mezinárodní zahradnický veletrh Flormart/Miflor. Druhá z letošních výstav nabídla firmám k prezentaci plochu přes 47 tisíc metrů čtverečních a podobně jako v loňském roce byla i tentokrát pro delegaci novinářů připravena dvoudenní exkurze po severoitalských firmách.

O termínu konání veletrhu pro tento rok nechali organizátoři vystavovatele hlasovat prostřednictvím rozeslaných anketních lístků. Ještě vloni mu totiž patřil pátek a oba víkendové dny. I když byly výsledky dotazování vyrovnané, show letos začala již ve čtvrtek 14. září s jednoznačným cílem – více se soustředit na odbornou veřejnost. Během tří výstavních dnů akci navštívilo na 32 tisíc návštěvníků, kteří shlédli expozice 1100 vystavovatelů. Kromě italských firem zde mělo své prezentace dalších dvaadvacet zemí z celého světa. Počet vystavovatelů i návštěvníků řadí Flormart/Miflor jednoznačně mezi nejvýznamnější akce svého druhu v Evropě.
Školkařské výpěstky, pokojové i venkovní rostliny, osiva, hnojiva, floristické zboží, pěstitelské systémy, technologie a mechanizace, potřeby pro zahrádkáře, zahradní nábytek a zařízení pro zakládání a údržbu veřejné zeleně – to vše bylo přehledně rozděleno do patnácti pavilónů a zhruba patnácti tisíc čtverečních metrů venkovní plochy.
Tradičně doprovázel veletrh i bohatý program seminářů a workshopů zaměřených nové produkty, politiku a ekonomickou situaci na trhu se školkařskými výpěstky. Hlavními tématy byly například školky a produkce biomasy, environmentální certifikace, obnovitelné zdroje energie a rybníky a jejich samočištění. Nechyběly ani obvyklé doplňkové sekce veletrhu – Maver (výstava služeb a vybavení pro údržbu zeleně) a Vivigardino (přehlídka zahradního nábytku a doplňků do zahrad).
Novinky a ocenění
Na zářijovém Flormart/Mifloru je také každoročně rozdáno několik ocenění. První z cen, Fabio Rizzi Plaque, nazvanou po květináři z Roviga a také cenu časopisu Oroflor, uděluje porota složená z odborných novinářů. Fabio Rizzi Plaque získá jednak nejlepší pěstitel květin roku a také "zelený profesionál", osobnost, která ukončila svá studia či výzkumný projekt napomáhající školkařskému sektoru. Ocenění časopisu Oroflor je určeno inovativním a originálním produktům v profesionálním školkařském odvětví vystavovaným na veletrhu a nedávno uvedeným na italský trh. Ceny jsou rozdány ve třech kategoriích – novinkové produkty, rostliny a zakládání a údržba zelených ploch. Zcela odlišně je zaměřena cena časopisu Flor Magazine. Získat ji mohou všechny novinkové produkty určené přímo konečnému spotřebiteli. Porota je i v tomto případě složena z novinářů.
Jak tedy na 53. ročníku Flormart/Mifloru všechno vlastně dopadlo? Vítězem kategorie novinkových produktů v nedávné době debutujících na italském trhu se stal ekologický generátor na horký vzduch od domácí firmy Blowtherm SPA. Výrobek je určen k vytápění, resp. ochlazování skleníků a je velmi ekologický, neboť jako palivo využívá slunečnicový, sojový či řepkový olej. Z novinek ze říše rostlin porotu nejvíce zaujala kolekce hybridů Impatiens, pro svou schopnost dobře růst na plném slunci nazvaná Sunpatiens. Rostlina je tolerantní k nízkým teplotám a kvete po celou sezónu. Je produktem italské společnosti Planta S. S. Jako nejlepší novinková technika či technologie pro zakládání a údržbu ploch veřejné zeleně byla oceněna samohybná pásová zvedací plošina Light Lift 19.65 rovněž vyrobená v Itálii – ve firmě Hinowa SPA. Díky šířce pouhých 78 cm je velmi vhodná pro práci v úzkých prostorech.
Cena časopisu Flor Magazine byla předána hned několika produktům určeným pro hobby trh. Příkladem může být například zahradní sprcha Sunny s ohřevem vody prostřednictvím solární energie, miniaturní hrnkový fíkovník s jedlými plody vhodný pro pěstování na balkónech či terasách nebo kolekce zahradnického nábytku, oblečení a potřeb s originálním potiskem nazvaná Country Garden.
"Zeleným" profesionálem roku 2006 se stal a cenu Fabio Rizzi Plaque obdržel Enrico Farina za přispění k rozvoji školkařského sektoru prací na metodách a způsobech určování a řízení vln kvetení, introdukci nových druhů okrasných rostlin a zlepšování managementu vodních zdrojů.
Jako pěstitel roku 2006 byl oceněn Andrea Lazzeri, jeden ze čtyř bratrů – majitelů Lazzeri Agricultural Group. Ale o té až za chvíli.
Okolím Bolzana
Tradičním počinem organizátorů veletrhu, společností Padova Fiere SPA a Fiera Milano SPA, je příprava zajímavé exkurze pro delegaci zahraničních novinářů. Jejím cílem je seznámit odbornou veřejnost okolních evropských států s fungováním zahradnického oboru v severní Itálii.
První zastávkou na naší cestě po jižním Tyrolsku se stala Botanická zahrada obklopující zámek Trauttmansdorff na okraji městečka Merana, kde pobývala také rakouská císařovna Alžběta zvaná Sissi. V současnosné době je zámek po rekonstrukci a najdete v něm výstavu o dvousetleté historii turismu v této oblasti. V roce 2001, po sedm let trvající výstavbě, byla v okolí zámku otevřena zahrada, která návštěvníkům nabízí nejen úžasnou přehlídku okolo pěti a půl tisíce rostlinných druhů a odrůd, ale i řadu dalších prožitků. Je vybudována ve svahu a projít ji můžete po sedmi kilometrech cest. Zahrada se rozprostírá na celkem 12 hektarech a k vidění zde je například na osmdesát krajinek s rostlinnými společenstvy z celého světa. Procesy probíhající v rostlinách jsou znázorněny prostřednictvím uměleckých instalací a objektů navržených známými architekty.
Za zmínku zcela jistě stojí i další cíle naší návštěvy – dvě firmy zaměřené na produkci mladých rostlin. Jejich společným jmenovatelem je především členství v konsorciu Florasi (sdružení vzniklé za účelem propagace italské květinářské produkce), dále sortiment rostlin a převedení části produkce do teplejších částí zeměkoule.
První z nich naleznete přímo na západním okraji Bolzana a jmenuje se jednoduše po svém majiteli, Andreas Psenner s. s./e. G. Společnost byla založena v roce 1967, kdy byl také postaven první produkční skleník o ploše 1100 metrů čtverečních. Už tenkrát se podnik specializoval na množení pelargonií. Nyní se na jeho řízení podílí již šestá a sedmá generace. Firma využívá vlastní laboratoř pro testování odolnosti rostlin vůči Xanthomonas pelargonii a pěti druhům virů. Kromě současných 18 tisíc metrů čtverečních zakryté pěstební plochy v Bolzanu, patří do rodinného impéria ještě nedaleká propagační školka a hlavně dalších 15 000 m2 skleníků na Sardinii specializovaných na pěstování matečných rostlin. Řízky jsou odtud transportovány do Itálie, kde například pelargónie zakořeňují přibližně čtyři týdny. Z ostatních rostlinných druhů najdeme v sortimentu firmy Andreas Psenner rostliny uplatňující se hlavně na balkónech a terasách. Důležitou roli ve výběru sortimentu hrála samozřejmě oblast, v níž se společnost nachází. Kvetoucí balkóny mají přece v Tyrolsku dlouhou tradici a odbyt je tudíž zajištěn. Dvanáct až patnáct miliónů mladých rostlin – to je roční produkce firmy, jejímiž hlavními odběrateli jsou pěstitelské podniky v Itálii (70 %) a Rakousku (30 %). Jak už bylo řečeno, v nabídce dominují především odrůdy Pelargonium zonale, ale pěstují a šlechtí se také fuchsie, Bracteantha bracteata, Osteospermum, Nemesia, Scaevola, Gaura, Petunia, Lantana a další. Zajímavostí a novinkou sortimentu je zatím nepříliš často pěstovaná povíjnice (Ipomoea) a její dvě odrůdy ´Sweet Caroline Light Green´ a ´Sweet Caroline Purple´. Zhruba 99 % procent všech pěstovaných odrůd jsou odrůdy licenční, pouze jedno procento tvoří vlastní šlechtění. Schopnost růst ve zdejším klimatu testuje Andreas Psenner a jeho dva synové jednoduše – samotný areál podniku je přehlídkou většiny druhů a jen letmý pohled stačí ke zjištění, zda rostliny dobře prospívají a kvetou na zdejším přímém slunečním záření.
Druhý z navštívených podniků se od první firmy liší především svou velikostí. Zatímco Andreas Psenner zaměstnává zhruba tři desítky lidí, Lazzeri Agricultural Group má ve vrcholné sezóně až 1600 pracovníků. Je zcela jistě jednou z největších firem svého typu v Itálii a nepočítáme-li evropského producenta číslo jedna Nizozemsko, vejde se i do první desítky na tomto kontinentu. Ročně vyprodukují Lazzeri zhruba padesát miliónů mladých rostlin.
Společnost založil v roce 1985 Carlo Lazzeri a nyní její chod společně řídí čtyři bratři, z nichž každý má přesně danou svou náplň práce. Podnik sídlí v Meranu a má dvě divize, ovocnářskou a květinářskou. Co se týče květin, Lazzeri jsou dobře připraveni na obě sezóny. Na jaře a v létě pěstují různé druhy záhonových rostlin a zimě a podzimu dominují především poinzécie a bramboříky. Šlechtění, laboratorní výzkum, udržování matečných rostlin, zakořeňování a distribuce mladých rostlin – to vše je součástí práce společnosti. Kromě jednoho hektaru skleníků v Meranu, které slouží především ke šlechtění a testování rostlin, patří firmě ještě školka v oblasti Sabaudia nedaleko Říma specializující se na pěstování petúnií a poinzécií. Ty totiž nelze díky přísným předpisům převážet přes hranice, a proto nejsou součástí sortimentu pěstovaného v dalším závodě ležícím v oblasti Vacaria v Brazílii – netýkavek, pelargónií, Dipladenia a Lantana. V jižní Americe najdeme také větší část ovocnářské divize – na 450 ha jablečných sadů. Pěstování jablek i rostlin na opačné polokouli má jednu velkou výhodu. Lze odtamtud získat velmi dobré a kvalitní produkty i v době, kdy v Evropě udeří mrazy. Při výběru dobrého přepravce zabere například přeprava řízků k zakořeňování jenom tři dny.
Návštěva obou zahradnických firem posloužila jako velmi dobrá ukázka fungování tohoto odvětví v Severní Itálii, regionu, který přímo láká k tomuto typu podnikání příjemným klimatem i dobrými možnostmi odbytu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down