V současné době se stále skloňuje trvalé, dlouhodobé ozelenění vinic. V České republice je trvalé ozelenění do vinici stanovené vyhláškou, a proto vede k mnoha diskusím. Zcela se však zapomnělo, že se nemusí ozeleňovat pouze podle „vyhlášky“. O půdu ve vinici je třeba pečovat během celého roku.
Vinohradníci se stále častěji zabývají detailně stavem půdy ve vinici, provádí rozbory půdy a hodnotí stupeň utužení půdy ve vinicích. V půdách se často objevuje nedostatečný obsah humusu. Pohyb mechanizace také zhoršuje utužení půdy. Utužení půdy se často projevuje ve vinicích ve stáří jednoho až pěti roků, kde byla půda udržovaná systémem černého úhoru, ve starších vinicích, kde je půda udržovaná systémem celoplošného černého úhoru nebo při trvalém ozelenění každého druhého meziřadí ve vinici.
Ve vinicích se systémem černého úhoru se často projevuje chloróza. Vrcholová chloróza révy však může souviset také s půdními vlastnostmi. Železo réva vinná přijímá pouze aktivně rostoucími kořeny. Omezení růstu kořenů proto negativně ovlivňuje příjem železa. Dobrá struktura půdy je proto důležitým předpokladem pro kvalitní růst kořenů. Utužení půdy nebo vlhké půdy mohou způsobovat výskyt chlorózy ve vinici.
Chloróza způsobená utužením půdy se vyskytuje na těžších a vlhčích půdách, které jsou ošetřované systémem černého úhoru. Utužení půdy a nižší přístup kyslíku do půdy ovlivňuje negativně růst kořenů. V takových půdách je proto nižší podíl železa přístupného pro révu vinnou a také zhoršené podmínky pro příjem železa kořenovým systémem. Náprava výskytu tohoto typu vrcholové chlorózy révy ve vinici proto souvisí s péčí o půdu ve vinici.
Prof. Ing. Pavel Pavloušek, Ph.D.,
ZF v Lednici,
Mendelova univerzita v Brně
Celý článek naleznete v Zahradnictví č. 10/2016.