06.12.2002 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krásný a neznámý Lisianthus

Slíbili informace o květině Eustoma rusellianus (Lisianthus) a o tajích jejího pěstování.
Lisiantus pochází z Texasu, Arizony, Colorada a Mexika a patří do čeledi Gentianaceae. Ačkoliv byla rostlina objevena v pouštích, není typickou pouštní rostlinou.

V původních oblastech byla nalezena podél řek a v údolích s přístupem k vodě.
Do Evropy byl Lisianthus poprvé přivezen v roce 1835. Pěstební postup byl zveřejněv v roce 1846. Důvodem k tomu byla výstava v Utrechtu, kde byl představen jako vynikající květina, která může mít až 150 květů současně na jedné rostlině.
Další popis byl zveřejněn v roce 1878 Královskou dánskou zahradnickou společností. Lisianthus byl popsán jako dvouletá rostlina s bohatstvím květů. Na jedné rostlině může současně vykvést až 200 květů a za sezónu to představuje 400 až 600 květů. Každý květ kvete přibližně 3 týdny. V té době byla k dispozici zahradníkům pouze jedna barva a to tmavě modrá.
V té době se Lisianthus pěstoval jako dvouletá kultura. V polovině tohoto století ze skleníků a laboratoří zmizel a objevil se až v roce 1983 v Japonsku, kdy jej Japonci znovu uvedli na evropský trh. Je to rostlina pěstovaná ze semene a velmi oblíbená k řezu květů. Některé kultivary se hodí i pro pěstování v hrncích.
Převážná většina současných kultivarů pochází z Japonska. Mezi největší šlechtitele patří Sakata, částečně se šlechtěním Lisianthus zabývá i Pan American Seeds.
Lisianthus se rozděluje podle typu květů na jednoduché a poloplnokvěté variety a podle velikosti květů na rostliny s velkými a malými květy. Podle ranosti na rané, polopozdní a pozdní kultivary. Mezi rostliny rané s velkými květy od firmy Sakata patří F1 hybridy ´Echo´ (poloplnokvěté) a ´Heidi´ (jednoduché květy), středně rané kultivary F1 ´Mariachi´ (poloplnokvěté) a ´Flamenco´ (jednoduché) a pozdní kultivary ´Mirage´ (jednoduché květy). Na našem trhu je i hrnkový kultivar ´Mermaid´. Hlavní barevné odstíny jsou tmavomodrá, bílá a růžová. V poslední době šlechtitelé získali i meruňkové, fialově růžové a vínově červené barvy a šlágrem jsou zelené a bílé barvy květů. Oblíbené jsou i rostliny s dvoubarevným květem.
Osivo je velmi jemné. V jednom gramu je okolo 15 000 semen. Nejčastěji se prodává v peletách. Podle zkušeností pěstitelů je rozpuštění pelety klíčovým momentem pro pěstování. Osivo ke klíčení potřebuje světlo, vysévá se na povrch. Substrát by po výsevu neměl vyschnout. Když se peleta dobře nerozpustí, nedostane se k semenu potřebné světlo. Pokud vyseté pelety zvlhnou a potom opět vyschnou, obal pelety ztvrdne a semeno nebude mít "sílu" prorazit její tvrdý povrch. Optimální teplota klíčení je okolo 22 0C, relativní vzdušná vlhkost více jak 95 %. V průběhu klíčení a vývoje rostlin je důležitý dostatek světla. Období od výsevu do výsadby mladých rostlin je poměrně dlouhé, 2,5 až 3 měsíce, za další 2 - 3 měsíce potom rostliny kvetou.
Výsevy se provádí od druhé poloviny prosince do června a to podle ranosti kultivaru a doby načasování sklizně květů. Eustoma se vždy pěstuje ve skleníku. V řízené kultuře ji lze pěstovat prakticky celoročně. Musí se ovšem v zimě zabezpečit dostatečná teplota min. 15 0C a přisvětlování.
Rané kultivary (´Echo´, ´Heidi´) se vysévají od druhé poloviny prosince do konce ledna. Mladé rostliny se vysazují v březnu a dobře snáší noční teploty - 10 - 12 0C a denní - 16 0C. Tyto rostliny pak kvetou koncem června. Polorané kultivary (´Flamenco´, ´Mariachi´) jsou určeny pro letní pěstování a jsou odolné k vysokým teplotám. Pěstují se z lednových až dubnových výsevů. Pozdní kultivary (´Mirage´), které se vysévají v dubnu, vysazují se v červnu a květy se sklízí od začátku října.
Rostliny se pěstují na drátěnkách stejně jako např. chryzantéma (12,5 x 12,5 cm). Na 1 m2 se pěstuje 50 - 75 rostlin.
Někteří pěstitelé doporučují zaštipovat první poupata na stvolu, čímž rostliny rozkošatí a mají více květů.
Květní stvoly se sklízí v době, kdy jsou 2 - 3 květy nakvetlé.
Eustoma vyžaduje dobře propustné půdy s pH mezi 6,0 a 7,0. Příliš nízké pH způsobuje žloutnutí a slabý vývoj kořenového systému, jehož dobrý vývoj je pro pěstování velmi důležitý. Tyto symptomy se projevují při poklesu pH na 5,0 - 5,5.
Lisianthus nemá vysoké nároky na výživu jako např. chryzantémy. Hodnota EC by měla být na počátku pěstování pro mladé rostliny okolo 1, když jsou rostliny větší, může se hodnota EC pohybovat okolo 1,3 až 1,5. Má se používat hnojiva na bázi dusíku a vápníku.
Zejména po výsadbě mladých semenáčků na stanoviště by měla být zabezpečena dostatečná zálivka.
Eustoma velmi miluje světlo. Proto je nutné v zimě přisvětlovat. V průběhu klíčení a pro mladé rostliny se doporučuje délka dne 13 - 14 hodin, později je vhodné prodlužovat délku dne na 16 - 18 hodin. Přisvětlování v zimě urychluje nástup kvetení.
Teploty při pěstování by se měly pohybovat okolo 18 0C v noci a 21 0C přes den. V průběhu prvních třech až čtyřech týdnů pěstování má relativní vzdušná vlhkost dosáhnout 85 %. Po té, co se vyvine dobrý kořenový systém, může být relativní vzdušná vlhkost snížena na 70 %.
Někdy se u Lisianthus může vyskytnout problém s tzv. růžovitostí. Rostliny mají velmi krátká internodia a zůstávají extrémně malé a kompaktní. Toto je typické v přírodě při překonávání nepříznivých podmínek, např. při příliš vysokých teplotách, sucha apod. Díky šlechtění tyto vlastnosti zmizely, ale někdy se může stát, že vlivem příliš vysokých nebo extrémně nízkých teplot rostliny zůstávají nízké. Proto se při pěstování snažte dodržovat doporučené teploty. Růžovitost také mohou způsobovat příliš vysoké teploty v průběhu klíčení. Zajistěte, aby denní teploty nepřesáhly 25 0C a noční neklesly pod 5 0C.
Pokud vás tato květina zaujala a uvažujete o jejím pěstování, můžete se o ní dozvědět ještě více. Distribucí osiv japonské firmy Sakata se zabývá společnost Reprosam. Rádi Vám poskytneme další informace.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down