20.10.2022 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krajinu Českého středohoří oživily dotace. Vznikly vodní nádrže i hřiště

Oblíbený cíl procházek domácích i turistů a také místo navštěvovaných kulturních akcí vzniklo u půvabné obce Bořislav v Ústeckém kraji. Krajinné úpravy, jejichž součástí jsou dvě vodní nádrže, suchý poldr, stezka a sedm přístupových cest s interaktivními prvky, financovaly z velké části fondy Evropské unie.

Malebná obec Bořislav na Teplicku leží v kopcovitém území na rozhraní lesů, polí a sadů. V Chráněné krajinné oblasti České středohoří pod jeho nejvyšší horou Milešovkou protékají jejím katastrem dva vodní toky, Sabatzerův a Bořislavský potok.

Proměna krajiny v souladu s okolní přírodou nyní po pozemkových úpravách snižuje riziko přívalových dešťů, povodní a sucha. Významným prvkem projektu v hodnotě 25 milionů korun, který dokončila teplická pobočka Státního pozemkového úřadu (SPÚ) před třemi roky, je i zadržení vody v krajině.

„V případě revitalizace bývalého Bořislavského koupaliště byl zrekonstruován i suchý poldr, který chrání níže položené území, zpomaluje a zachycuje vodu i naplaveniny. Jako první však byla v roce 2019 dokončena vodní nádrž na Sabatzerově potoce. U ní došlo v 50. letech k protržení hráze a místo opravy byla tehdy zasypána,“ upřesnila Hana Němcová z teplické pobočky SPÚ, která na veškeré zemní i následné práce dohlížela.

Úpravy nádrží iniciovali starousedlíci i radnice Bořislavi. V malebné obci žije dnes na čtyři sta stálých obyvatel a první zmínka o ní pochází již z roku 1169. Okolí nádrže na Sabatzerově potoce příjemně oživuje i nová lavička, jež vznikla z části starého dřevěného hradidla nalezeného stavbaři v nánosu bahna.

Revitalizovaná území lákají místní i turisty

Pozemkové úpravy tak kromě pozitivní proměny krajiny přinesly i minimalizaci rizika ohrožení obce a zahrad velkou vodou v její zadní části. Navíc projekt revitalizace území významně podpořil tamní flóru a faunu díky přírodnímu charakteru obou vodních ploch.

Bořislavský starosta Aleš Navara doplnil, že společně s SPÚ radnice vycházela z projektu na revitalizaci údolí připraveného před dvěma desítkami let, který byl aktualizován. „Vážíme si toho, že v této kopcovité krajině vznikají nádrže zadržující vodu, která se zde jinak prohnala a byla pryč. A týká se to i obcí ležících pod námi. Když začaly práce na koupališti, kde byla velká navážka zeminy, zarostlé křoviny a stromy, spousta lidí nevěřila, že zde něco tak povedeného skutečně vznikne. Nyní jsou obě nádrže místem častých procházek po celý rok,“ rozhlíží se starosta u nádrže na Sabatzerově potoce.

Jak dodal, samotná obec by na vhodné dotační tituly nikdy nedosáhla. Pomohl ji právě Státní pozemkový úřad.

Na Bořislavi, na kterou byly nádrže po dokončení převedeny, nyní bude, aby udržovala obě vodní plochy s okolím a zabránila jejich opětovnému zanesení a zarůstání. „Prostor okolo koupaliště radnice využívá také ke kulturním akcím, jako je pálení čarodějnic či dětské dny a jako místo pro setkávání místních občanů. Již u původní nádrže na Sabatzerově potoce, pod níž je fotbalové hřiště, se v první polovině minulého století pořádaly odpolední čaje včetně tance,“ uvedla Hana Němcová.

Bořislavská radnice navíc doplnila areál u nádrže o nové multifunkční hřiště s workoutem s tím, že do budoucna zde podle Aleše Navary vyroste odpočinková lokalita vhodná k pořádání kulturních, společenských i sportovních akcí.

Úpravami prošlo i okolí Bořislavi

Nově vybudovaná naučná stezka propojila obě nádrže a stala se turistickým lákadlem. Do krajiny, která se po těchto úpravách změnila k nepoznání, míří turisté i místní rodiny se svými ratolestmi. Teplická pobočka SPÚ zajišťovala pozemkové úpravy také v okolních katastrech kolem Bořislavi, jako jsou vodohospodářské projekty v Žimu a ve Rtyni. Rozpracována je rovněž projektová dokumentace na podobný rybník v Bílce, vesnici nad Bořislaví, kde pramení i Bořislavský potok. Zatím je kvůli vyšším nákladům v přípravné fázi.

„V Žimu se rovněž zvedla návštěvnost revitalizované lokality díky vybudování malé vodní nádrže v osadě Záhoří a založení vlhké květnaté louky. Všechna zmíněná území po pozemkových úpravách připravených SPÚ významně ožila. Bez evropských fondů by ale malé obce ze svých rozpočtů tuto proměnu krajiny nezvládly, nemají také k dispozici zaměstnance, kteří by to zúřadovali,“ doplnila Hana Němcová s tím, že vlastně všechna zmíněná místa prošla razantní proměnou.

Úpravy v Bořislavi a okolí se jeví jako jedna z cest, jak vrátit do přírody tolik potřebnou vodu a zároveň prostupnost krajiny pro lidi.

Zdroj: MMR*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down