Kozlíček Anoplophora horsfieldii je škůdcem pocházejícím z jihovýchodní Asie. Nedávno byl jeho výskyt nově zjištěn v Korejské republice, což naznačuje, že tento druh má potenciál rozšiřovat areál svého výskytu. Vzhledem k invazivnímu chování některých zástupců rodu Anoplophora je žádoucí zabránit zavlečení A. horsfieldii na evropský kontinent.
Kozlíček Anoplophora horsfieldii (syn. Cyriocrates horsfieldii, Oplophora horsfieldi) taxonomicky náleží do řádu brouci (Coleoptera), čeledi tesaříkovití (Cerambycidae) a podčeledi kozlíčci (Lamiinae). Tento druh byl pojmenován po slavném americkém lékaři a přírodovědci Thomasi Horsfieldovi (1773-1859), který mj. během svého působení v Indonésii popsal řadu druhů rostlin a živočichů z této oblasti. Podle odborné literatury byl tento kozlíček dosud zaznamenán na těchto hostitelských rostlinách: Camellia oleifera (kamélie olejná), Camellia sinensis (čajovník čínský), Melia azedarach (zederach hladký/melie šeříková), Celtis sinensis (břestovec čínský), Citrus sp. (citrus), Quercus glauca (dub sivý), Ulmus pumila (jilm sibiřský).
Biologie a symptomy výskytu škůdce
Dospělci A. horsfieldii jsou poměrně velcí brouci, kteří dorůstají délky 23–43 mm. Jsou černého nebo tmavě hnědého zbarvení, lesklí, se čtyřmi velkými žlutými sametovými skvrnami rozmístěnými po celém těle, čímž se odlišují od ostatních druhů rodu Anoplophora. Jejich tykadla přesahují tři čtvrtiny délky těla u samců a jsou o něco delší než délka těla u samic. Protože se jedná o atraktivní druh hmyzu, lze snadno najít jeho mrtvé exempláře v nabídce online prodejů.
Celý text článku naleznete v tištěné a digitální verzi časopisu Zahradnictví 10/2024
Text: Dr. Ing. Zdeněk Chromý, ÚKZÚZ Brno
Úvodní ilustrační foto: Čajovník čínský | Foto: AxelBoldt | Zdroj: Wikimedia Commons