Konference Živá krajina poprvé představí výhody regenerativního zemědělství v ČR

První ročník konference o regenerativním zemědělství s názvem Živá krajina se uskuteční začátkem března. Podpoří zemědělce v šetrném způsobu hospodaření, otevře odbornou debatu nad možnostmi zlepšování kvality polí, ozdravování půdy a snižování emisí skleníkových plynů ze zemědělství. Regenerativní zemědělství přináší odpověď na otázky, jak zabránit půdním erozím i snížit náklady na minerální hnojiva. Představí vědecké postupy i praktické zkušenosti v našich podmínkách.

Konference Živá krajina proběhne 2. března 2022 v Hotelu Olšanka v Praze a v živém přenosu on-line. Pořádá ji projekt Carboneg ve spolupráci s Výzkumným ústavem zemědělské techniky a Výzkumným ústavem rostlinné výroby. Regenerativní zemědělství je komplexní metoda obhospodařování půdy, jejíž základní princip spočívá v co možná největším napodobování přírodních a biologických procesů. Jde o zemědělský koncept, který jak už samotný název napovídá, má za cíl vrátit půdě život, a tím i její přirozenou úrodnost. Jednoduše pomáhá zvyšovat odolnost půdy proti dopadům klimatické změny. Kombinace spolupráce rostlin a půdních mikroorganismů spolu se zachováním ideálních podmínek pro jejich život vede mimo jiné k vyšší odolnosti rostlin proti chorobám a ke zvýšení jejich nutričních hodnot. V praxi jde o snížení mechanického a chemického narušování půdy, které má negativní dopad na struktury půdy a organické hmoty v půdě. Zregenerovaná půda v konečném důsledku pomáhá s obnovou krajiny jako celku, vede k ekonomicky zdravým zemědělským podnikům a má pozitivní vliv na množství mikroorganismů, hmyzu a jiných živočichů přítomných v půdě. Navíc půda zpracovávaná regenerativním způsobem dokáže lépe odolávat extrémním podmínkám, jako jsou dlouhá sucha a přívalové deště.

„Chceme ukázat, že regenerativní zemědělství může být velkým přínosem pro zemědělskou půdu a zemědělci se nemusí obávat přechodu na něj. Kromě praktických zkušeností na konferenci zazní, jak se na podporu regenerativního zemědělství chystá stát, Evropská unie i velcí odběratelé,“ říká Václav Kurel, spolupořadatel konference a ředitel projektu Carboneg. „Na myšlenku uspořádat konferenci nás navedli samotní farmáři, kteří volají po sdílení zkušeností, protože chtějí být více připraveni na přibývající extremitu počasí a sami chtějí snižovat chemické zatížení své půdy,“ dodává Kurel.*

Zdroj: TZ Carboneg

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down