19.07.2023 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kompostárna na zlínské skládce Suchý důl zdvojnásobila svou kapacitu

Kompostárna na zlínské skládce Suchý důl zdvojnásobila svou kapacitu. Zatímco donedávna činila 4000 tun bioodpadu ročně, nově dokáže zpracovat až 8000 tun rostlinných zbytků ročně, sdělil dnes ČTK mluvčí zlínského magistrátu Tomáš Melzer. Kompost nyní pomáhají zpracovávat moderní technologie, které přišly téměř na 14 milionů korun.

I přes takto vysokou částku se podle náměstka primátora Vojtěcha Volfa (KDU-ČSL) jedná o nejlevnější způsob, jak může město Zlín dosáhnout požadovaného cíle v třídění bioodpadu. "Další důležitou výzvou, kterou bude třeba v dohledné době v rámci provozu kompostárny řešit, je zejména lepší technické řešení vodního hospodářství," uvedl Volf.

Kvalita zpracovávaného kompostu se podle zástupců magistrátu odvíjí od zrání, které se průběžně kontroluje. "Bez pečlivého dohledu by se mohlo stát, že kompost začne zahnívat, nebo přeschne a přestane zrát. Aby se některým z těchto problémů mohlo předcházet, budou nyní na skládce odpadů Suchý důl tvořeny vyšší pásové hromady kompostu, které tak snadno nevyschnou," uvedl Melzer.

Nová technologie spočívá ve způsobu zakládání kompostu, kdy pásová hromada může být až čtyři metry vysoká a pravidelně ji překopává nový stroj, který pohání traktor. "Pro kompost je nyní z lokální studny využíváno přibližně až 8000 litrů vody ročně. Změnil se také směr, ve kterém jsou hromady kompostu ukládány. Díky orientaci po vrstevnicích bude moci kompost ze zpevněné plochy kompostárny ještě více zachytávat dešťovou vodu, která pomůže v jeho zrání," doplnil mluvčí.

Obyvatelé Zlína si dosud vyzvedli zhruba 500 nádob na bioodpad. "Nejedná se jen o trend města, ale také státu. Každé město má přitom povinnost sbírat jednotlivé složky odpadu odděleně a odpady ve stále vyšší míře recyklovat. Bioodpad, který by jinak skončil na skládce, tak může být díky společnému úsilí zpracován na kvalitní kompost," uvedl Volf.

Kompostárna ekologicky zpracovává odpad rostlinného původu z domácností a zahrad i zbytky zeleně z údržby zelených ploch. Jedná se například o suché listí, trávu, větve, dřevo, piliny a odřezky nebo zbytky po zpracování ovoce a zeleniny. Obyvatelé krajského města si mohou z kompostárny bezplatně odebrat 250 kilogramů kompostu za pololetí. Letos si zatím vyzvedli v součtu zhruba 700 tun kompostu, hmotu odebírají také některé firmy.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down