Klíč k určování poškození vlašských ořechů vrtulí ořechovou

Vlašské ořechy jsou často napadené škodlivými organismy. Na jižní a střední Moravě se jedná o kombinaci chorob a larev vrtule ořechové, v dalších částech republiky jsou nejčastější příčinou choroby, ale již se stále častěji objevují ohniska se škodlivým výskytem vrtule ořechové. Co způsobilo poškození ořechů pomůže odhalit Klíč k určování poškození vlašských ořechů vrtulí ořechovou.

Invazní vrtule ořechová (Rhagoletis completa) byla do Evropy zavlečena člověkem ze Severní Ameriky a z místa prvního výskytu (Švýcarsko) se šíří všemi směry. V ČR byla zjištěna prvně na jihovýchodní Moravě v roce 2017 (Holý a Heřman 2019). Na podzim 2021, s vydatným přispěním člověka, byla již ostrůvkovitě rozšířena po celé ČR a do několika let bude škodit ve všech oblastech s vlašskými ořechy. Více informací naleznete v publikaci „Invazní škodlivé organismy ovocných plodin
v podmínkách ČR“.

I v letošním roce je na stromech mnoho „černých“, předčasně opadávajících ořechů, které se nedají jíst. Příčin je několik. Poškození ořechů způsobují nejčastěji houbové nebo bakteriální choroby, na Moravě a stále častěji i v Čechách ničí ořechy larvy vrtule ořechové. V letošním roce byl výskyt dospělců rozvleklý a larvy vrtule je možné nalézt v oplodí ořechů ještě začátkem října i v teplých oblastech.

Klíč k určování poškození vlašských ořechů vrtulí ořechovou

Invazní škodlivé organismy ovocných plodin v podmínkách ČR

Zdroj: VÚRV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down