27.01.2004 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Keramika nejen pro bonsaje

Firma Unipol - Polášek Milan ze Staré Vsi nad Ondřejnicí vznikla v roce 1990 a z počátku se zabývala pouze pěstováním a prodejem kaktusů a jiných sukulentních rostlin. Stalo se tak na základě rodinné sbírky těchto rostlin, vznikající od 60. let minulého století.

Již z počátku se snažila nabídnout „kaktus“ nejen sběratelům, ale především jako velmi dekorativní květinu vhodnou do každého bytu, či kanceláře. Zaměření bylo podmíněno spojením těchto rostlin s vhodnou keramickou nádobou. Nalezení vyhovujícího dodavatele však nebylo snadné, přestože na počátku 90. let vzniklo mnoho keramických dílen. U mnoha výrobců jsme se setkávali s nedostatečnou kvalitou, jako například praskání glazur a následné krystalizování minerálů na povrchu misky. Výrobce, kterého jsme si vybrali nabízel kromě klasických květináčů také kvalitní mrazuvzdorné misky pro bonsaje, které nejsou příliš hluboké. Jsou tedy vhodné pro pěstování a sesazování více sukulentních rostlin v jedné misce. Po několika letech se však tato dílna rozhodla ukončit svou činnost a nabídla nám k odkoupení kompletní technologii. V současné době vyrábíme široký sortiment misek pro bonsaje včetně nádob pro kaskádové (převislé) styly, klasické glazované květináče a nepravidelné misky s přírodním vzhledem. Kromě kvetoucích kaktusů pěstujeme také sukulentní bonsaje. Celý sortiment, spolu s četnými výstavami je možné zhlédnout ve stálé prodejně v centru Ostravy (bývalé Laso) a na mnoha významných veletrzích nejen na květiny zaměřených na území celé ČR. Na našich stáncích rovněž poskytujeme odborné poradenství.
Odléváním speciální keramické hmoty do sádrových forem je dosaženo velmi jemné homogenní struktury, čímž je po dostatečném výpalu k bodu slinutí (natavení) zajištěna minimální nasákavost vody a tím mrazuvzdornost. Teplota slinutí a tím i výpalu je u různých materiálů odlišná. Výpal při vysokých teplotách a volba vhodné glazury se stejnou smrštivostí jako u keramické hmoty zajistí odolnost glazury proti popraskání. Glazura se na odlitý střep dá nanášet až po prvním výpalu, kdy sušený „hliněný“ střep získá určitou pevnost. Po druhém výpalu na maximální teplotu se glazura přetaví a výrobek získá finální vzhled a vlastnosti. Avšak i kvalitní mrazuvzdornou nádobu může mráz zničit a to v případě nevhodného zazimování. Například zakopeme-li osazenou keramickou nádobu přímo do jílovité půdy bez zajištění drenáže. Po oblevě je pak nádoba naplněna „bahnem“, které se po příchodu silných mrazů změní v led a nádobu roztrhne (stejně tak zmrzlá voda dokáže roztrhnout ocelovou vodovodní trubku).
V minulém roce jsme zahájili výrobu nové výrobkové řady, pro kterou je typický nepravidelný tvar a nerovný přírodní, částečně glazovaný povrch. Tohoto přírodního vzhledu je dosaženo ručním modelováním z hrnčířské hlíny, která je dostatečně plastická. Přírodní výrobková řada je tvořena dvěmi základními typy keramických nádob, které se po osazení vhodnými rostlinami stávají originální dominantou na každém stole, parapetní desce a kanceláři, nebo například po osazení skalničkami zpestří vaši terasu. Prvním typem jsou otevřené misky na nožkách kruhového ,či oválného půdorysu. Objemnější z těchto „lastur“ jsou vhodné pro většinu běžných pokojových rostlin, bonsaje a vzrostlejší sukulentní rostliny. Druhým typem je spojení více menších samostatných nádob na společné základové desce, která zároveň slouží jako společná podmiska do níž ústí jednotlivé drenážní otvory. Tyto „hrady“ a „václavky“ jsou ideální pro osazení kaktusy a jinými sukulentními rostlinami, které se dají tvarovat jako bonsaje a mají, stejně jako kaktus rády pravidelné prosychání vystřídané vydatným zalitím.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down