18.07.2024 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kampaň se satirickým slovníkem upozorňuje na spektrum dopadů klimatické krize

Vznikla kampaň se satirickým slovníkem, který se snaží vtipně upozornit na klimatickou krizi a široké spektrum jejích dopadů. Nachází se v něm slova jako například suchprchlík, což označuje člověka, který musel migrovat v souvislosti se suchem. Na kampani se podílí organizace Greenpeace ČR, Lékaři bez hranic a Amnesty International ČR.

"Pro udržení stabilního klimatu a předvídatelného počasí musíme co nejrychleji fosilní paliva nahradit obnovitelnými zdroji energie, energetickými úsporami a taky snižováním nadspotřeby energií a materiálů. Mluvme o tom! Pro začátek konverzace můžou pomoct i vtipné novotvary slov, které jsme vytvořili ve společné kampani," uvedla Miriam Macurová z Greenpeace ČR.

Důsledky změny klimatu

Organizace připomínají, že se rok 2023 zapsal jako rekordní v historii měření. Evropa je na tom globálně, co se rychlosti oteplování týče, nejhůře. Česko se oproti světovému průměru otepluje až dvakrát rychleji. Klimatická krize podle nich s sebou nese rizika ohrožující energetickou a potravinovou bezpečnost, infrastrukturu, vodní zdroje, finanční stabilitu, zdraví lidí i lidská práva. "Klimatická krize je i krizí humanitární. V praxi vidíme, jak intenzivnější a nepředvídatelnější projevy počasí negativně ovlivňují životy a zdraví lidí. Narůstá počet podvyživených lidí, nejčastěji dětí, kteří nemají dostatek jídla kvůli častějším a dlouhodobějším obdobím sucha nebo naopak neobvykle velkým záplavám," řekla Sylva Horáková, ředitelka Lékařů bez hranic ČR. Extrémní projevy počasí podle Horákové vedou ke zvýšenému výskytu nemocí, jako je horečka dengue, zika či cholera. "Malárie trápí obyvatele v oblastech, kde se dříve nevyskytovala. Klimatická změna je proto vedle ozbrojených konfliktů, chudoby, ekonomické a politické nestability či chybějící zdravotnické infrastruktury jednou z dalších příčin humanitárních krizí," dodala.

Pohled na změnu klimatu optikou lidských práv podle Davida Chytila z Amnesty International ČR ukazuje na naléhavost a význam celoplanetární krize pro život každého jednotlivce i celých komunit. Na mrtvé planetě bude mnohem těžší i chránit lidská práva.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down