V posledních dvou letech se v odborném tisku objevují stručné zprávy o šíření a škodlivosti nového hmyzího škůdce Tuta absoluta na evropském kontinentu. Touto problematikou se zabývá již několik let Stálý fytosanitární výbor Evropské komise. Cílem příspěvku je poskytnout aktuální a podrobnější informace o tomto organismu
Jedná se o drobného motýla z čeledi makadlovkovitých (Gelechiidae), pocházejícího z Jižní Ameriky, kde je nejzávažnějším škůdcem polních i skleníkových kultur rajčat.
Do Evropy v roce 2006
Tuta absuluta je oligofág, napadá pouze rostliny z čeledi lilkovitých (Solanaceae). Hospodářsky nejvýznamnějšími hostitelskými druhy v původních oblastech výskytu jsou rajče, brambor a lilek vejcoplodý. V Evropě byl poprvé jeho výskyt potvrzen v roce 2006 ve Španělsku (Katalánsko), kam byl pravděpodobně zavlečen se zásilkami rajčat ze Střední nebo Jižní Ameriky. Z prvního ohniska výskytu se začal šířit do dalších evropských států ve Středozemí a do států v severní Africe. Na plodech dovezených ze Španělska byl škůdce nalezen i v dalších členských státech EU (Nizozemsko, Velká Británie). Makadlovka je rozšířena také v Itálii, další výskyty jsou hlášeny z Portugalska, Francie, Malty, Kréty, Korsiky, Rumunska, Bulharska, Slovinska a Německa.
V únoru letošního roku byl zjištěn výskyt tohoto škůdce rovněž ve středním Maďarsku, ve fóliovnících o rozloze jednoho hektaru. Pravděpodobným zdrojem zavlečení škůdce byly obaly používané k dopravě plodů rajčat, dodávaných ze zamořených oblastí. V současnosti ve španělských oblastech s intenzívním pěstováním polních porostů rajčat jsou hlášeny velké škody s hospodářskými ztrátami vyššími než 50 %.
Více informací naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 7/2010.
Text Mgr. Milena Březíková, Tomáš Růžička, Státní rostlinolékařská správa
Fotografie: M. van der Straten, © Plant Protection Service, The Netherlands