Jehličnaté dřeviny z veletrhu Groot Groen Plus

Prezentace novinek na uplynulém ročníku mezinárodního školkařského veletrhu Groot Groen Plus byla zaměřena na stálost kultivaru, inovaci, tržního potenciál a hodnotu pro biodiverzitu.

Mezi přihlášenými druhy a kultivary nechyběly jehličnaté dřeviny, jejichž stálezelený aspekt, habitus, textura a zbarvení jehlic mají v kompozicích významnou roli. Do užšího výběru se dostalo následujících sedm dřevin.

Picea pungens MargaritaPBR

Pomalu rostoucí odrůda kompaktního kuželovitého tvaru. Na jaře raší krémově žlutými jehlicemi, které si svou barvu drží až do srpna. Poté se zbarvují do světle modro-šedé. Po deseti letech dosahuje výšky 80 a šířky 60 centimetrů. Preferuje slunná stanoviště, humózní a středně vlhkou půdu.

Byla vyšlechtěna Michalem Kaluzinskim z Polska. Na trh ji uvedla a na veletrhu Groot Groen Plus prezentovala společnost A&M Kaluzinscy Szkolka Polskie Korzenie z polského Szadeku.

Pinus x schwerinii Polonik

Pinus x schwerinii Polonik má modro–zelené jehlice. Oproti obvyklým nárokům většiny borovic snese tento kultivar vlhčí půdy. Dobře snáší i stanoviště s půdou chudší na živiny. Je mrazuvzdorná. Hodí se do výsadeb u vodních ploch. Na veletrhu ji představila společnost A&M Kaluzinscy Szkolka Polskie Korzenie z polského Szadeku.

Taxus baccata

Taxus baccata je nenáročný, odolný jehličnan, který vytváří hustý živý plot a dobře roste téměř ve všech typech půdy, na slunných i stinných stanovištích. Dobře odolává chladu a mrazu, i v extrémně drsných zimách. Lesklé tmavě zelené jehlice jsou přibližně 1,5 cm dlouhé. Na veletrhu jej do Green Gran Prix přihlásila nizozemská společnost Peter Verhoeven BV z Haarenu.

Celý text článku naleznete v elektronické a tištěné verzi časopisu Zahradnictví 2/2025

Podle materiálu Groot Groen Plus zpracovala Daniela Urešová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down