Nároky trhu i spotřebitelů na kvalitu zahradnických produktů neustále stoupají a moderní doba přináší nové požadavky na pěstování ovoce a zeleniny s co nejmenším použitím chemických látek. Tomu je potřeba přizpůsobit pěstitelskou technologii a volit postupy a prostředky umožňující vypěstovat kvalitu s co nejmenšími náklady. Jednou z možností mohou být fóliové tunely, které jsou relativně levné i jednoduché a zároveň konstruované s cílem dosáhnout vyšších výnosů a udržet rostliny zdravé po celou dobu pěstování.
Středočeská obec Limuzy se může pochlubit výhodnou polohou nedaleko Prahy a zároveň Českého Brodu, Kolína a Říčan. Kromě toho je pro necelou stovku zdejších stálých obyvatel pozitivem relativně klidné, především zemědělsky obhospodařované území. A právě z těchto důvodů si lokalitu Limuz pro své bydlení i podnikání vybral Angličan Neil Coombes, který po pěti letech strávených v České republice slibně rozvíjí svůj podnik. Čeština ani místní prostředí či mentalita pro něj nejsou výrazným problémem, neboť v tomto ohledu mu je zdatnou oporou manželka, původem Češka, absolventka České zemědělské univerzity v Praze a současná členka místního obecního zastupitelstva.
K oboustranné spokojenosti
Neil Coombes se věnuje především pěstování letniček a balkónových rostlin, chryzantém skupiny Multiflora a díky spolupráci s firmou Berry servis, s. r. o. (pěstitel drobnoplodého ovoce) již tři roky také sadby jahod. V oboru rozhodně není žádným nováčkem – svou dvacet let trvající praxi začal ve Velké Británii a pracoval i ve Spojených státech amerických, kde měl ve velkém pěstitelském podniku delší dobu na starosti produkci letniček. V současné době obhospodařuje přibližně dva hektary zahrnující zhruba 3000 m2 krytých ploch a v období konce léta a podzimu se věnuje zejména pěstování chryzantém skupiny Multiflora a jahod. Vyjádřeno řečí čísel, na Neilově pozemku najdete celkem čtyři tisíce kontejnerovaných rostlin, přičemž polovina chryzantém je v květináčích o průměru 19 cm a druhá polovina v menších dvanácti centimetrových. Asi 40 % z nich zná svého odběratele už předem, některé poputují do maloobchodních prodejen a část prodá Neil přímo. Ani o tento typ odbytu nemá strach – vhodně zvolená poloha nedaleko Prahy a dalších měst je v tomto ohledu naprosto ideální.
Co se týče jahod, převážná většina předpěstované sadby jahod čítající řádově 250 000 kusů je realizována na objednávku. Zatímco multipaky míří přes menší obchodníky a zahradní centra ke konečným spotřebitelům, frigo sadba a odnože z vlastní jarní výsadby jahod jsou určeny přímo pro Berry servis. Oboustranná spolupráce těchto dvou pěstitelských firem trvá již třetí rok a je nanejvýš výhodná, už z toho důvodu, že oba podniky jsou od sebe vzdáleny jen několik kilometrů.
Stínovka i zimoviště
Podobně jako před několika lety právě Berry servis, i Neil Coombes stál letos na jaře před rozhodnutím, jaký typ kryté pěstební plochy pro své pěstitelské záměry vybudovat. Stávající skleník totiž pomalu přestával kapacitně stačit, navíc bylo třeba zajistit optimální prostředí jak pro rostliny samotné, tak pro pracovníky a eventuelně techniku, která se v nich bude pohybovat. Nakonec zvítězily fóliové tunely anglického výrobce Haygrove tunnels, u nichž rozhodla především pořizovací cena, jednoduchá konstrukce i montáž a samozřejmě také skutečnost, že společnost Berry servis při pěstování jahod sama tyto tunely nejen využívá, ale v České republice zajišťuje jejich prodej, distribuci i výstavbu.
Pěstitelská sezóna nakonec stavbu fóliovníků odložila až do druhé poloviny července, což se vzhledem k průběhu počasí v konečném efektu ukázalo jako ideální. Tropické letní dny s velkou dávkou slunečního svitu totiž přišly až ve chvíli, kdy byly květináče a multipaky se sadbou jahod bezpečně ukryty pod tunely sloužícími jako vynikající stínovka i pod vrstvou netkané textilie skvěle udržující potřebné mikroklima.
Z pestré nabídky fóĺiových tunelů značky Haygrove si Neil pro své účely vybral menší typ Solo, jehož konstrukce výborně kombinuje výhody dobře uzavíratelných jednoduchých tunelů s velkým objemem vzduchu a dobrou přístupností, jakou se vyznačují větší stavby o více spojených lodích. Z možných šířek tunelu 5 až 8,5 metru Neil zvolil doslova zlatý střed, délka je 50 m. Konstrukce se u tohoto typu vyrábějí ve výškách od tří do čtyř metrů a patky jednotlivých oblouků se zavrtávají přímo do země. Tunel je snadno průjezdný malotraktorem nebo do něj lze instalovat kolejnici na posun materiálu či závlahy a opatřit jej jednoduchými rolovacími vraty. Fóliovníky řady Solo jsou vhodné především pro pěstování sadby, okrasných dřevin i květin k řezu. Jejich nespornou výhodou je relativně nízká pořizovací cena a velmi snadná a rychlá výstavba konstrukce včetně zakrývání fólií nebo stínovkou, které se upevňují pomocí provazů přehazovaných ze strany na stranu a vázaných do jednoduchých oček. „Stavba všech čtyř lodí trvala čtyřem pracovníkům necelé tři dny – první den vše vyměřili a s pomocí půdního jamkovače upevnili základové patky, druhý den stačil na sešroubování a instalaci oblouků a třetí den přehodili a upevnili stínovku,“ vypočítává Neil, očividně spokojený s hotovým dílem. Na jeho pozemku je ještě mnoho místa, a je více než pravděpodobné, že napřesrok tu vyrostou další fóliové kryty. V plánu má totiž zvyšovat produkci každoročně o celých dvacet procent, a to samozřejmě vyžaduje i větší intenzitu pěstování.
Tunely pro všechny
Kromě budování vlastních fóliových krytů a nedávné zakázky v Limuzích má firma Berry servis na svém kontě několik dalších realizací. Stejně jako společnost Haygrove tunnels neustále zdokonaluje a rozšiřuje svůj výrobní program, je možností využití fóĺiových tunelů v pěstitelské praxi stále víc. Jejich vývoj v podstatě začal již v roce 1988, kdy se anglický výrobce rozhodl bojovat proti krátké sezóně a vysokému objemu dovozu drobnoplodého ovoce do Velké Británie tím, že sám začal s pěstováním jahod. První fóliové tunely se začaly vyrábět v roce 1993 a ke svým zákazníkům dostaly o tři roky později. Dnes firma Haygrove působí na obou frontách – je výrobcem fóliových krytů a stejně tak i významným pěstitelem jahod, malin, ostružin, borůvek, třešní a květin k řezu. Nutno dodat, že velká část těchto plodin se pěstuje bez použití chemikálií. A právě vlastní praktické zkušenosti s pěstováním pomáhají vyvinout plně funkční konstrukce, které vyhovují potřebám širokého spektra pěstitelů a mají řadu vylepšení šetřících čas při jejich výstavbě i používání.
Tunely lze dodat v šířkách od pěti do devíti metrů, s mechanicky nebo automaticky ovládanými vraty, stínovkou, žlaby pro snazší odtok srážkové vody nebo teleskopickými podpěrami. Ty slouží ke spouštění či zvedání celého krytu, pomocí kterého lze zvětšovat či zmenšovat objem vzduchu uvnitř a mnohem lépe tak regulovat jeho teplotu a proudění. Relativně nedávno přibyly do sortimentu i prodloužené podpěry (v délce do 2,5 m) umožňující pěstovat pod kryty také ovocné stromy, zejména třešně a slivoně. Tunely lze stavět samostatně nebo spojovat do sekcí a dovnitř fóliovníků je možné instalovat sloupky nebo konstrukce pro pěstování zeleniny (rajčata, papriky), květin k řezu či ovocných keřů, jako je maliník či ostružiník. Ve všech případech se tunely Haygrove dobře osvědčily jako technologie napomáhající zvýšení výnosů i kvality pěstovaných rostlin a jejich plodů. Na výstavbu fóliových krytů lze, stejně jako na podobné stavby, čerpat dotace z fondů Evropské unie, konkrétně Programu rozvoje venkova, podopatření I.1.1.1. Modernizace zemědělských podniků – záměr b) Stavby a technologie pro rostlinou výrobu.