27.06.2013 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Javory nemají vysoké nároky

V minulém čísle časopisu Zahradnictví jsme se věnovali šíři sortimentu asijských javorů. V tomto čísle se k nim vracíme s popisem nároků na pěstování. Ty jsou dány podmínkami, ve kterých se vyskytují v domovině. Vyžadují slunné stanoviště, ale ne vyloženě úpalové polohy. V mládí jim vyhovuje polostín, který snášejí velmi dobře. V úplném stínu živoří.

Protože se jim dobře daří zvláště tam, kde je vlhčí vzduch, budou lépe růst ve větších parcích a jiných zelených plochách, kde je vzdušná vlhkost vyšší také díky větším trávníkovým plochám. Blízkost lesů nebo vodních ploch je pochopitelně vítaná. Půdu vyžadují průměrnou vlhčí, hlubší, dobře propustné, pH neutrální až mírně kyselé. Problém může nastat (zejména v zimě), je-li půda pod povrchem silně „uježděná“ stavebními stroji a na ní je jenom slabá navážka lepší ornice. To je platné všeobecně pro všechny dřeviny s výjimkou vyloženě vlhkomilných až mokřadních. V těchto případech bude nutné vyhloubit pro výsadbu buď jednotlivé jámy (pro solitéry) nebo větší plochy (pro skupiny) do větší hloubky, tj. minimálně 0,5 m. Jinak budou tyto plochy stát v zimě při oblevách ve vodě, v létě budou naopak rychle vysychat. (Všeobecně bychom měli plochy budoucí zeleně zatěžovat jakoukoliv mechanizací co nejméně…).

Chráněné stanoviště je základem
Stanoviště pro výsadby asijských javorů by pokud možno mělo být chráněno proti zimním mrazivým větrům čímkoliv (stavbami, většími porosty jehličnatých dřevin apod.). Vlastní výsadbu provádíme raději v jarním termínu, kontejnerované max. v létě (vždy s balem!). Důvodem je lepší zakořenění dřevin před zimou. Herbicidy používáme u mladých výsadeb (teprve mělce kořenících) raději opatrně. Proti promrzání půdy (opět u mladých výsadeb) je nutné mulčování, nejlépe jemnou kůrou (provádíme běžně u většiny dřevin). Dlouhodobá ochrana půdy pod korunami nízkých a keřovitých stromků je vysázení půdního stálezeleného krytu. Vhodný je např. Cotoneaster dammeri (vč. kultivarů), případně jiné plazivé až nízké druhy dřevin do polostínu.

Text Ing. Petr Pasečný, Mělník

Foto Arnošt Jílek

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 7/2012

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down