05.04.2006 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jaro přichází

Každé zimy asi tak od začátku února, kdy se začínají dloužit dny, si pevně a svatosvatě umiňuji: Ne, rozhodně letos to jen tak nenechám; a až to přijde, posvítím si na to jak se patří, zblízka, pozorně a detektivně. Vyberu si určitý prut nebo větvičku a dám pozor, jak se dělá jaro. Prostuduju si první nalitou a křehkou bouličku, ze které se teprve udělá pupen; budu pozorovat pupen, abych zjistil jeho malinký růst, jeho ponenáhlé bobtnání; musím být při tom, až se na konci (se slabounkým vzdechem) pootevře, až vysune bledý okraj prvního lístečku, až se rozloží v lupínky svraskalé jako novorozeně, až se z toho udělají listy; a hle, pak tu bude místo holých prutů zelený keř, a já budu vědět dopodrobna, jak se to stalo. (zkrácený úryvek z knihy Kalendář od spisovatele Karla Čapka)

Vůně a květy
V zahradním detailu jsou významné dřeviny s okrasnými plody, s ozdobnou kůrou, s nápadnými trny, dřeviny s různě pokroucenými a zajímavě tvarovanými či zbarvenými větévkami. Ale v předjaří nás na opadavých listnáčích nejvíce upoutají první něžné květy a jejich vůně. V období jarního rašení pupenů velmi pronikavě voní zejména rod Populus – topoly, především topoly balzámové (např. Populus trichocarpa ´Senior´ - topol chlupatoplodý).
Všechny tyto v detailu působivé rostliny by měly být umisťovány tak, aby s nimi lidé přicházeli co nejčastěji do intenzivního kontaktu. Pro tento účel je vhodné vysazovat časně kvetoucí a voňavé dřeviny podél cest, u vstupních vrátek do zahrady, pod okny bytu apod.

První poslové jara
Mezi oblíbené a v zahradách i na veřejných prostranstvích velice rozšířené časně kvetoucí dřeviny patří rody Forsythia (zlatice) a Syringa (šeřík). Cenné je jejich rané a efektivní kvetení, u šeříku i intenzivní vůně. Bylo by však velkým omylem myslet si, že pouze tyto dva rody jsou prvními posly jara. Některé dřeviny nedočkavě rozkvétají ještě pod sněhem (Jasminum nudiflorum (jasmín nahokvětý) kvete jasně žlutými kvítky, rod Salix (vrby) láká včely k pastvě někdy již v lednu, stejně časně kvete i Corylus avellana (líska obecná) a Corylopsis pauciflora - lískovníček chudokvětý atd.) Vlastní nakvétání podstatně ovlivňuje průběh předjarního počasí, především teplot.

Pestrá paleta barev
Předjarní kvetení je proto tak nápadné, poněvadž stromy jsou ještě bez listů, a tak rané květy na větvích jen září. Již od března rozkvétá spolu s cibulovinami jasně žlutými květy Cornus mas (dřín obecný), poněkud méně výraznými květy potom Corylopsis willmottiae (lískovníček Willmottové – Obr. 2) a Chimonanthus praecox (zimnokvět časný).
V předjaří nápadně raší a kvete řada javorů, zejména Acer saccharinum – javor stříbrný (kvete něžně červeno-růžově s květy v malých svazečcích), Acer platanoides – javor mléč (kvete žlutě s květy uspořádanými v koncových chocholících (Obr. 1) a Acer rubrum – javor červený (kvete karmínově červeně s květy ve svazečcích).
Nezapomenutelné květy dokáže vykouzlit rod Chaenomeles (kdoulovce) - s barvami květů od bílé, přes krémovou, růžovou, oranžovou a červenou (Obr. 4). Dalším v zahradách často vysazovaným rodem je rod Magnolia (magnólie). Z jeho zástupců rozkvétá nejčasněji zářivě bílými květy Magnolia kobus – magnólie kobus a Magnolia stellata – magnólie hvězdokvětá a růžovými květy Magnolia x soulangeana – magnólie Soulangeova. Jejich květy jsou však citlivé na mráz, který je často poškozuje. Lonicera fragrantissima (zimolez nejvonnější) vykvétá drobnými, krémově bílými a voňavými květy již koncem prosince a kvete až do března.
Opravdovou královnou mezi časně jarně kvetoucími dřevinami je nesmírně proměnlivý a často v zahradních kompozicích používaný rod Prunus (patří sem třešně, mandloně, slivoně a střemchy). Najdeme zde nízké keře (Prunus pumila ´Depressa´- višeň písečná (Obr. 6), Prunus tenella ´Fire Hill´ - mandloň nízká), keře roubované na kmínek, který tak vytváří malé stromy s kulovitou korunkou vhodné do uličních stromořadí (Prunus subhirtella x yedonensis ´Hally Jolivette´), převislé kultivary (Prunus subhirtella ´Pendula´ – višeň chloupkatá (Obr. 10), až po vysoké stromy (Prunus sargentii – třešeň Sargentova (Obr. 9).
Samostatnou kapitolu potom tvoří obsáhlý rod Rhododendron, jež rozkvétá od brzkého jara (např. Rhododendron sichotense). Jeho zástupci postupně nakvétají po celé jaro a svými zářivými barvami ve všech odstínech dokáží rozzářit každý tmavý kout v zahradě. Jednu z nejbohatších sbírek těchto opadavých i stálezelených dřevin naleznete v dendrologické zahradě v Průhonicích.

Poměrně velké množství opadavých listnatých dřevin rozkvétá v časném předjaří, některé rody potom kvetou postupně po celé jaro v různých barevných kultivarech. Při vhodné volbě dřevin s odlišným počátkem kvetení lze na zahradě vytvořit takovou kombinaci rostlin, která pokvete a bude dělat radost majiteli zahrady v průběhu celého roku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down