Italská Verona se nachází na křižovatce mezi zeměmi severní Evropy, Středozemí a východní Evropy. Příhodná zeměpisná poloha předurčuje toto historické město známé z Shakespearova dramatu Romeo a Julie k mezinárodním obchodním setkáním, jejichž základ byl položen již před více než 100 lety známým dobytčím trhem.
V poslední době se zde každý rok koná více než 30 veletrhů, kterých se účastní na 12 tisíc vystavovatelů a více než milion návštěvníků z celého světa.
Od 6. do 9. března se zde uskuteční již 105. ročník mezinárodního zemědělského veletrhu Fieragricola, letos s podtitulkem AgriFood – veletrh kvalitních zemědělských produktů a evropské gastronomické tradice. Pravidelně v sudých letech střídá AgriFood veletrh AgriTec zaměřený na zemědělskou techniku a zařízení.
Příležitost nejen pro ovocnáře a zelináře
Fieragricola 2003 vsadila na bezpečnost a kvalitu, která začíná u semen a končí na stole spotřebitelů, přičemž celý postup je biologicky čistý, směřuje od výrobce ke spotřebiteli za pomoci certifikačních úřadů, oborových asociací na národní i mezinárodní úrovni a specifických metod. AgriFood zaujímá v Evropě jedinečné místo díky vysoké kvalifikaci přítomných mezinárodních nákupčích. Ti věnují pozornost nejen typickým biologickým produktům, ale i zemědělským a potravinářským výrobkům, které nabízejí malí a střední, výrobci Tato iniciativa bude patřit k nejdůležitějším i v rámci letošního Quality Food – salonu typických, biologicky i obvyklým způsobem pěstovaných kvalitních produktů z oblasti ovoce, zeleniny, ale i mlékárenství. Součástí letošního veletrhu Fieragricola je i Agriexpo, reprezentovaný salony Agrest (agroturistika, zahradničení, život na venkově), Territorium (management půdy, ochrana země, lesnické technologie, zavlažovací technika, strojní vybavení pro léčivá vřídla a lázně, doprava a distribuce vody pro zemědělské účely), Ortosystem (technologie pro zahradnictví, produkty semenářství a školkařství, úprava životního prostředí), Mechanica (technologie pro intenzivní výnosnost při pěstování plodin, dopravní systémy, malá zemědělská technika) a Salon Zoosystem (zařízení a technologie pro chov hospodářských zvířat, genetika, veterinární produkty, krmiva, stavební prvky pro stavbu stájí a hospodářských budov).
Během zemědělského a potravinářského veletrhu Fieragricola se uskuteční velké množství doprovodných akcí. K těm očekávaným patří Mezinárodní konference pro biologické pěstování, věnovaná perspektivě výdělečnosti biologicky pěstovaných potravin, stejně jako některé politicko-ekonomické diskuse evropského formátu. Mnohá setkání se věnují důležitým mezinárodním problémům, ať již celosvětovému nedostatku vody, revizi politiky WTO či brzkému rozšíření Evropské unie. Také letos by se měli ve Veroně během veletrhu setkat ministři zemědělství členských států Evropské unie a kandidátských zemí a jednat za účasti Franze Fischlera o společné zemědělské politice EU.
Veletrhy vína, destilátů a olivového oleje
O více než měsíc později, konkrétně od 10. do 14. dubna, se ve Veroně uskuteční další dvě zajímavé mezinárodní výstavy. Jednak 37. mezinárodní veletrh vína a destilátů Vinitaly a jednak 9. ročník mezinárodní výstavy olivového oleje Sol.
Vinitaly je nejdůležitější mezinárodní akcí pro všechny vinaře a milovníky vína a destilátů. V loňském roce se jí zúčastnilo na 4000 vystavovatelů z 26 zemí a 164 tisíc návštěvníků. Na degustacích a talk show bylo stále plno a během veletrhu se vypilo více než milion lahví vína. S obchodními kontakty byli vesměs spokojeni i vystavovatelé. Poptávka po kvalitním víně vycházela především od obchodníků z USA, Číny, Ruska, Norska, Finska, Nizozemska, Německa a Japonska, mnoho obchodních kontaktů pak navázali obchodníci z Asie, Brazílie, Irska a Austrálie. Zvýšený vývoz australských vín o 67 % v roce 2001 je přičítán podle J. Kenedyho z italské obchodní komory v Austrálii právě tomuto veletrhu. Přírůstek návštěvníků zaznamenal také Enolitech, veletrh technologií pro vinné sklepy a lisovny vína a oleje.
Význam veletrhu Sol roste přímo úměrně spotřebě olivového oleje ve světě, kterou příznivě ovlivňuje stále větší oblíbenost středozemní kuchyně. Například Italové pozorně sledují kvalitu oleje, který používají v každodenním životě a dbají na jeho jakost a ochranu vlastního zdraví. Kupují jen 26 % olivového oleje rozlévaného a 74 % baleného, vzhledem k jakosti pak jen 1 % oleje lisovaného z olivového odpadu, 25 % klasického olivového oleje a 74 % extrapanenského oleje. Roste i poptávka po oleji s ochrannou známkou DOP (certifikace kvality), tímto certifikátem se dnes může pyšnit již 25 druhů extrapanenských italských olejů. Loňský veletrh Sol navštívilo 39 tisíc návštěvníků a zúčastnilo se ho 385 vystavovatelů.